O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY

Więcej
2010/02/04 11:11 #2886 przez marcin.pl
Replied by marcin.pl on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Tak cięzko najechać myszką na słowo "tu".

Pozdrawiam
Marcin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/04 17:29 #2887 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Witam,

marcin.siara napisał:

Witam!

Można... Ot chociażby tu

marcin.siara skoro już podałeś tego linka może napisz coś więcej o instruktorach wyszkolonych przez ten ośrodek. Może przybliż kogo można później szkolić i jakie nabywamy tam uprawnienia. Czy one coś znaczą czy jest to tylko zwykły kurs pierwszej pomocy. Ciekaw jestem jak to się ma do Ustawy o PRM i zapisie dotyczącym osób uprawnionych do szkoleń z zakresu pierwszej pomocy:

Art. 8.

1. Podstawa programowa, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.4)), uwzględnia edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:
1) lekarzy systemu,
2) pielęgniarek systemu,
3) ratowników medycznych
- którzy otrzymują wynagrodzenie według stawki godzinowej na podstawie umowy cywilnoprawnej.


Pozdrawiam ;)


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/04 17:46 #2890 przez marcin.pl
Replied by marcin.pl on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Nie wiem, nie szkoliłem się tam. Było pytanie czy mozna zrobic gdzies kurs instruktora PP to podałem to co wiem.

Podstawa o której piszesz dotyczy tylko nauki PP w szkole. Laików - z wyjatkiem kandydatów na kierowców - może uczyć każdy, a po tym kursie mozna wystawiać certyfiakty EFR (Choc przyznam, że dla mnie to organizacja nieznana). A w szkole PP moga też uczyć odpowiednio przeszkoleni nauczyciele, których - ot paranoja - też może przeszkolić każdy. Dlatego uważam, że powoływaniu się na ustawę o PRM przy szkoleniach PP i instruktorów PP jest bez sensu. Tutaj raczej treba patrezc czy kurs jest zgodny z aktualnymi wytycznymi.

Pozdrawiam
Marcin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/04 18:01 #2891 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Witam,

Pewnie, że jest ważne aby szkolenia były zgodne z aktualnymi wytycznymi. Ważne jest również aby instruktorzy pp byli faktycznie instruktorami, a nie przebierańcami po jakiś różnych dziwnych kursach. Niestety w swojej pracy zawodowej napotykam na oferty ośrodków szkoleniowych w których kadrę stanowią ludzie np. po kursach Owsiaka ( nie mam nic do Owsiaka) i oni szkolą w zakresie pierwszej pomocy w firmach :woohoo: Generalnie jest spory bałagan w tym temacie.. :(
Dlatego z czystej ciekawości zapytałem o ważność glejtu jaki otrzymujemy po odbyciu szkolenia w tym ośrodku.
Może ktoś jeszcze się wypowie w temacie kursów na instruktorów pp, bo przyznam, że troszkę zboczyliśmy z tematu.

Pozdrawiam:)


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/05 15:54 #2893 przez Remro
Replied by Remro on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Podam może na przykładzie PCK. Oni robią kurs 16 godzinne z jakimś tam certyfikatem europejskim (nie unijnym bo to różnica). Ten certyfikat jest ważny na terenie Europy. Certyfikat poświadcza tylko i wyłącznie posiadaną wiedze w zakresie udzielania pierwszej pomocy w tematyce podanej z tyłu. Czyli można przypuszczać ze osoba która ma takie coś ma wiedze, która tam jest opisana.

Kursy takie robią instruktorzy PCK i tu trzeba przyznać są w miare dobrze dobierani bo jakoś z medycyną muszą być związani, a PCK coby nie powiedzieć ma te standardy na jakimś tam poziomie. Instruktorzy przechodzą kurs instruktorski i z tego posiadają właśnie ten tytuł. Jest pare ograniczeń będąc takim instruktorem:
żeby wydać komuś papier 16 h PCK musi to przejść przez Biuro Okręgowe PCK, czyli samowolki nie mogą zrobić i muszą płacić "haracz" na pck.
Ale żeby firma/instytucja mogła tworzyć sobie instruktorów zewnętrznych to raczej musi miec zatwierdzenie kursu gdzieś wyżej nr PRC lub ERC.
Inna sprawa z ratownikami medycznymi bo ustawa daje możliwosc uczenia PP bez jakiś tam stopniów instruktorskich. Niewiem jakie taki ratownik certyfikaty może wystawiać no ale może uczyć

Jeśli chodzi o "kursy Owsiaka" oni mają zatwierdzenie w AHA czyli też moga sobie tworzyć swoich instruktorów i oni moga robić te kursy zewnetrzne (np. W kołobrzegu była akcja "Ratujemy i uczymy ratować" która przeszkalała nauczycieli klas 1-3 oraz WOŚP dał każdej szkole fantoma + 4 takie małe fantomy do zajęc z dziećmi)

Oczywiście pomijam kwestie jakości wiedzy instruktorów bo jest różna. Najlepiej jakby to był człowiek który jest jakoś związany z medycyną.

A certyfikat potwierdza nabycie umiejętności, nie daje uprawnień

To takie moje rozumowanie i to jakoś tak właśnie wygląda. Ja byłe na kursie i u Owsiaka i PCK i mam te papiery wszystkie i tam na każdym jest napisane co powinienem umieć, ale nie nadaje mi dodatkowych jakiś uprawnień. Pozdrawiam

\\\\\\\"Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce\\\\\\\" (łac. \\\\\\\"Homo sum, humani nil a me alienum puto\\\\\\\")

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/06 06:28 #2897 przez Lucky1001
Replied by Lucky1001 on topic O:INSTRUKTOR PIERWSZEJ POMOCY
Witam!
Mam pytanie. Czy "ratownik systemu" nie mylić z medycznym (czyli taki po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy) np. strażak, może prowadzić kursy pierwszej pomocy dla tzw. zwykłych ludzi?

Pozdrawiam
Lucky 1001

Pozdrawiam wszystkich!
Lucky1001

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.194 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account