Intubacja, a alternatywne metody drożność dróg oddechowych.

Więcej
2012/12/07 20:53 #8486 przez tomek0612
Moim zdaniem intubacja była, jest i będzie jedyną 100% metodą drożności dróg oddechowych, zabezpieczającą pacjenta przed aspiracją np. treści pokarmowych. Fakt trzeba mieć w tym wprawę, aby zrobić to dobrze. Co do alternatyw to bardzo dobrze, że są dostępne tego nie neguję.
Miałbym taką prośbę do Macieja S. po twoich postach wnioskuję, że masz duży zakres wiedzy z zakresu intensywnej terapii pewnie na co dzień masz z tym styczność. Pomóż proszę odpowiedzieć na pytanie jak się ma zastosowanie alternatywnych metod udrażniania dróg oddechowych do respiratoterapii.??? Czy jest możliwe zastosowanie dodatnich ciśnień końcowowydechowych (PEEP)??? Np. u pacjenta z masywnym obrzękiem płuc????
Czy stosując maskę LMA, zabezpieczymy pacjenta w 100% przed aspiracją treści pokarmowej, lub przy urazie twarzoczaszki przed potokami krwi spływającej po tylnej ścianie gardła w kierunku dróg oddechowych????

Z góry dzięki Ci za fachową odpowiedź anestyzjologa. Myślę, że nie tylko mnie to zainteresuje.
Pozdrawiam
tomek0612

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/08 17:01 #8495 przez Maciej S.

Co do alternatyw to bardzo dobrze, że są dostępne tego nie neguję.


Alternatywy powstały dla osób, które nie mają wprawy w intubacji, konieczne okazało się opracowanie czegoś co udrażnia drogi oddechowe, a jednocześnie łatwo się wprowadza. Są też użyteczne w przypadkach gdy występują problemy z intubacją - ich celem w tym wypadku jest zapewnienie podtrzymania wentylacji i utlenowania do momentu poprawnej intubacji.

Odnośnie maski LMA:
w tej chwili mamy kilka modeli różnicących się budową - oprócz klasycznej LMA (CLMA) mamy też modele udoskonalone takie jak ProSeal LMA i Supreme LMA wyposażone w zgłębnik żołądkowy i umożliwiające jego odbarczenie.

Stosuje się ją do zabezpieczenia dróg oddechowych w sytuacji gdy występują kłopoty z intubacją. Oprócz tego jest ona stosowana w czasie krótkich znieczuleń ogólnych - także tych, w których używa się wentylacji zastępczej. Obecnie mówi się o tym, że nie powinno się ich stosować w zabiegach dłuższych niż dwugodzinne. W respiratoroterapii w ramach OIT podstawą jest jednak intubacja, a następnie tracheo w przypadku konieczności dłuższej wentylacji.

Czy jest możliwe zastosowanie dodatnich ciśnień końcowowydechowych (PEEP)??


w przypadku klasycznej maski się nie da, ProSeal daje taką możliwość.

Czy stosując maskę LMA, zabezpieczymy pacjenta w 100% przed aspiracją treści pokarmowej, lub przy urazie twarzoczaszki przed potokami krwi spływającej po tylnej ścianie gardła w kierunku dróg oddechowych????


Klasyczna maska krtaniowa nie zabezpiecza przed aspiracją treści pokarmowej. Kontrowersje dotyczą modelu Supreme - badania na zwłokach (robiono rezonans magnetyczny) pokazały, że daje ona pełne zabezpieczenie, ale nie jest to jeszcze do końca pewne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.121 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account