Oznaczenie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne

Więcej
2008/04/22 04:50 - 2008/04/22 04:53 #813 przez dyspozytor
Projekt z dnia 31.10.2007 r.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia ............................2007 r.
w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz sposobu oznakowania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, centrum powiadamiania ratunkowego, a także sposobu oznakowania i wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego


Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 oraz z 2007 r. Nr 89, poz. 590), zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:
1) wzór graficzny systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zwanego dalej systemem, będący jego oznaczeniem;
2) sposób oznakowania:
a) jednostek systemu,
b) centrum powiadamiania ratunkowego,
c) lekarza koordynatora ratownictwa medycznego,
d) kierującego akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych,
e) osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe,
f) ratowników z jednostek współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej ,,ustawą;
3) wymagania w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.

§ 2.

Wzór graficzny systemu, będący jego oznaczeniem, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3.

Sposób oznakowania jednostek systemu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 4.

Sposób oznakowania centrum powiadamiania ratunkowego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 5.

1. Lekarz koordynator ratownictwa medycznego posiada kamizelkę ostrzegawczą zgodną z PN-EN 471:2005 o barwie fluorescencyjnej żółtej, z pasami z materiału odblaskowego co najmniej klasy 1, zgodnie z PN-EN 471:2005 tablica 5, z nadrukiem koloru czarnego lub granatowego na plecach i z przodu o treści: LEKARZ KOORDYNATOR.
2. Kierujący akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych posiada kamizelkę ostrzegawczą zgodną z PN-EN 471:2005 o barwie fluorescencyjnej żółtej, z pasami z materiału odblaskowego co najmniej klasy 1, zgodnie z PN-EN 471:2005 tablica 5, z nadrukiem koloru czarnego lub granatowego na plecach i z przodu o treści: KIERUJĄCY AKCJĄ RATUNKOWĄ.
3. Wysokość nadruków, o których mowa w ust. 1 i 2, wynosi:
1) z przodu 5 cm;
2) na plecach 15 cm.


§ 6.

1. Osoby wykonujące medyczne czynności ratunkowe, z wyłączeniem osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, są oznakowane, w zależności od pełnionej funkcji, poprzez umieszczenie na umundurowaniu naszywki z przodu oraz nadruku koloru czarnego lub granatowego na plecach na materiale odblaskowym:
1) ,LEKARZ;
2) ,,PIELĘGNIARKA lub ,,PIELĘGNIARZ;
3) ,,RATOWNIK MEDYCZNY.

2. Wysokość naszywki, o której mowa w ust. 1 wynosi 5 cm.
3. Wysokość nadruku, o którym mowa w ust. 1 wynosi 15 cm.

§ 7.

Ratownicy z jednostek współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, są oznakowani poprzez umieszczenie na umundurowaniu naszywki o wysokości 5 cm:
1) z napisem RATOWNIK;
2) z nazwą jednostki współpracującej z systemem.

§ 8.

1. Wymagania w zakresie umundurowania członków:
1) zespołu ratownictwa medycznego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
2) lotniczego zespołu ratownictwa medycznego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. Umundurowanie, o którym mowa w ust. 1, spełnia także wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173).

§ 9.

Wymagania określone w § 8 stosuje się do umundurowania nabywanego po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, z tym że umundurowanie niespełniające tych wymagań może być używane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2010 r.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MINISTER ZDROWIA
1)Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

Źródło: Ministerstwo Zdrowia


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/04/22 15:16 #815 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp.:Oznaczenie systemu Państwowe Ratownictwo Medy
Oczywiście czysty to przypadek,że wszystkie normy zawarte w rozporządzeniu spełniają na chwilę obecną ubiory jednej z działających na rynku firm.Nic dodać,nic ująć...

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/13 18:59 #1089 przez Tytus
Ja bym sie nie martwił o Sorty Mundurowe dla RM , jest to dopiero Projekt Ustawy , a już zauważyłem lekką panikę w śród nielicznych Ratowników , kilka krotnie słyszałem już głosy , jakie to nam dadzą ciuchy , uważam , że jakie dostaną RM w takich będziecie chodzić . Pozdrawiam wszystkich Ratowników Medycznych .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/13 19:19 #1092 przez mangus
A włanie. U mnie w stacji wszystkich ubiera firma z Kielc. marcin - czy to o tej firmir mówisz?

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.161 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account