Eskulap dla wszystkich?????

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2008/07/22 18:34 #1133 przez karolcia109
Eskulap dla wszystkich????? was created by karolcia109
Witam!!!!
Pisze ponieważ zastanawia mnie pewna rzecz....Czy odzież przeznaczoną dla Ratownika Medycznego może nosić każdy człowiek który nie jest ratownikiem z wykształcenia????:huh: Zastanawia mnie to ponieważ w ostatnim czasie spotkałam się z tym, że na zabezpieczeniu imprezy pojawił się chłopak w wieku 17 lat ubrany w koszulkę z napisem Ratownik Medyczny, spodnie oczywiście też ratownicze z odblaskami na których widnieje Eskulap....Nie był on ani po szkole medycznej po której uzyskuje się dyplom Ratownika Medycznego. No i doszłam do wniosku, że takim pseudo Ratownikiem może zostać każdy kto ubierze strój z napisem Ratownik Medyczny lub Ratownictwo Medyczne!!!!!Ale dlaczego tak w naszym kraju jest, że jeżeli ktoś przebieżę się za policjanta to zaraz jest z tego wielka afera....????A jak zwykły człowiek, który nie ma zielonego pojęcia o ratownictwie a co gorsze nie ma wykształcenia med. ubierze strój ratownika nie ponosi z tego konsekwencji????

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/22 19:31 - 2008/07/22 19:48 #1138 przez huda
Replied by huda on topic Odp.:Eskulap dla wszystkich?????
Hmmmm...o moje uszy a raczej o oczy obiło się gdzieś coś, że nie można się podawać za kogoś kim się nie jest ....
Mam linka
ratmed.pl/forum/viewtopic.php?t=2034&...ght=str%F3j+praktyki

if you don\'t live for something you die for nothing

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/23 19:57 - 2008/09/07 19:54 #1145 przez Tytus
Replied by Tytus on topic Odp.:Eskulap dla wszystkich?????
KAROLCIU 109 PRZEPRASZAM CIĘ WIEM ŻE NIE MIAŁEM RACJI !!! ZA CO CIĘ SERDECZNIE PRZEPRASZAM I POZDRAWIAM .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/24 05:39 #1146 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic Odp.:Eskulap dla wszystkich?????
Witam,

Tytus i tutaj się z Tobą nie zgodzę, bo według mnie osoba która nie ma dyplomu ratownika i wykształcenia medycznego nie może korzystać z tych samych uniformów i oznaczeń co czynny zawodowo ratownik medyczny. Podobnie jest z osobami które realizują transporty szpitalne, często prywatne firmy które z ratownictwem mają niewiele wspólnego zatrudniają osoby bez żadnych przeszkoleń i wykształcenia medycznego aby minimalizować koszty i te osoby również śmigają w ratowniczych strojach. Według mnie niedopuszczalna sytuacja, ponieważ gdy te osoby w jakiejś sytuacji zachowają się nieprofesjonalnie, nieodpowiednio to media nie napiszą pracownik transportu medycznego, lub ratownik społeczny tylko napiszą ratownik medyczny bo był ubrany na czerwono. Następna sprawa podczas akcji ratowniczych łatwiej by było identyfikować ratowników i ich uprawnienia widząc jak są ubrani.

Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/24 19:16 - 2008/09/07 19:55 #1149 przez Tytus
Replied by Tytus on topic Odp.:Eskulap dla wszystkich?????
PIOTRUŚ , PRZEPRASZAM ZA SWÓJ WYGŁUP !!! WIEM ŻE NIE MIAŁEM RACJI !!! SERDECZNIE POZDRAWIAM .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/07/25 09:49 - 2008/07/25 09:53 #1150 przez grzegorz_131
Replied by grzegorz_131 on topic Odp.:Eskulap dla wszystkich?????
Ja może nakieruje Państwa na odpowiednie tory zgodnie z Art. 61 Kodeksu Wykroczeń: \"§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.\" - nie jestem prawnikiem ale dość dogłębnie zbadałem tą sprawę. W ustawie o \"Ratownictwie Medycznym\", widnieją zastrzeżenia dwóch tytułów - \"Ratownik Medyczny\" i \"Ratownik\", aby móc używać takich tytułów zgodnie z Kodeksem Wykroczeń należy spełnić wymogi w ustawie zawarte (odsyłam do tego dokumentu). \"Ratownictwo Medyczne\" - nie jest zastrzeżone ponieważ nie istnieje zgodnie z ustawą \"Ratownictwo Medyczne\", tylko \"Państwowy System Ratownictwa Medycznego\", dlatego też każdy może w takim napisie na koszulce czy gdziekolwiek bytować. Co do eskulapu, nie jest on zastrzeżony zastrzeżony jest jedynie znak \"Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego\" - www.abc.com.pl/serwis/gfx/318771455_0.gif . Co do \"mundurów\", ustawa o \"Ratownictwie Medycznym\", nie określa zastrzeżonego stroju podaje tylko wytyczne odnośnie cech ogólnych ubioru, osób pracujących w Systemie - strój, który jest zgodny z ustawą przeznaczony jest tylko dla ratownika medycznego bądź innej osoby, której tytuł jest zastrzeżony ponieważ ustawa wyraźnie zaznacza, że osoba musi mieć oznaczenie funkcyjne - więc wyklucza to możliwość ubrania się w strój zgodny z ustawą i nie złamanie Art. 61 KW. Sytuacja jest dość banalna, ponieważ ktoś przez usunięcie oznaczenie funkcyjnego i zmianę paru szczegółów staje się dla zwykłego przechodnia nie możliwy do odróżnienia z ratownikiem medycznym. Tak, po prawdzie to strój ratownika to zwykły strój roboczy dostępny dla każdego, a przywłaszczanie tytułów to całkiem inna sprawa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.203 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account