RATOWNICY NA SOR-ach

Więcej
2014/04/07 19:49 - 2014/04/07 19:50 #9881 przez lanetti
RATOWNICY NA SOR-ach was created by lanetti
sprawa dotyczy dyskryminacji zawodowej ratowników medycznych pracujących w SOR w jednym ze szpitali. Aktualnie szpital przechodzi proces akredytacji, w związku z czym tworzone sa nowe procedury akredytacyjne. Oficjalne stanowisko pielęgniarki naczelnej szpitala jest takie, iż na SORze nie potrzebuje ratowników (ci co już sa mogą narazie zostać, natomiast o nowych nie ma mowy, gdyż nie posiadają zdolności pielęgnacyjnych....) W ostatnim czasie z przyczyn osobistych zwolniło się 2 ratowników, a na ich miejsce planuje się zatrudnienie 5 pielęgniarek. W nowo utworzonych procedurach akredytacyjnych nie wspominane jest o zakresie obowiązków ratownika, natomiast mowa jest o pielęgniarce i lekarzu. Szpital pracuje na systemie informatycznym gdzie w procedurach pisanych przez personel istnieja procedury nazwane "pielęgniarskie" natomiast ani jednej "ratowniczej" w związku z czym nie możemy w pełni prowadzić dokumentacji elektronicznej. Interesuje mnie czy zasadne jest stwierdzenie przez organy zarządzające iż "ratownik jest zbędny na sor ponieważ pielęgniarka ma więcej kompetencji" i jakie sa tego podstawy prawne i oczywiscie czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami. Potrzebuje pomocy..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/04/08 06:42 #9882 przez tm212
Replied by tm212 on topic Odp: RATOWNICY NA SOR-ach
SOR należy do systemu państwowego ratownictwa medycznego, i miejsce ratownika na sorze jest jak najbardziej zgodne z prawem; jeżeli nie ma zakresu obowiązków podanego przez pracodawcę, to na pewno obowiązuje zakres z ustawy; pielęgniarka nie ma więcej kompetencji, ale może mieć.. świeżo po studiach nie może wielu czynności wykonać bez dodatkowych kursów i specjalizacji, i ciekawe że na miejsce 2 ratowników potrzebują 5 pielęgniarek... Ogólnie mówiąc wygląda to na chęć przyjęcia przez dyrekcję paru znajomych lub poleconych osób i muszą zredukować obecne etaty.., czyli musicie działać: związki zawodowe, inspekcja pracy.., choć tez takie działanie może zaszkodzić jeżeli nie uzyskacie poparcia... Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): lanetti

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/04/08 13:36 #9885 przez mmmm
Replied by mmmm on topic Odp: RATOWNICY NA SOR-ach
§ 13.Rozp Min Zdrowia o SOR

Minimalne zasoby kadrowe oddziału stanowią:
1) ordynator oddziału (lekarz kierujący oddziałem);
2) pielęgniarka oddziałowa, będąca pielęgniarką systemu;
3) lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym co najmniej jeden lekarz systemu przebywający stale w oddziale;
4) pielęgniarki lub ratownicy medyczni w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału.

"lub ratownicy medyczni" obawiam się że z pielęgniarkami nie będzie Wam łatwo wygrać ale powodzenia!

mmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Za tę wiadomość podziękował(a): lanetti

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/04/08 14:00 #9886 przez lanetti
Replied by lanetti on topic Odp: RATOWNICY NA SOR-ach
dziękuje, za odpowiedz-będziemy walczyć, bo musimy :( . Głownym argumentem "naczelnej pielęgniarki" jest fakt, iż na SOR jest ogrom czynności pielęgnacyjnych.. co jest zupełnie nie zgodne z realiami.. i tu musze to jakoś wykazać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.136 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account