Etyka pod ostrzałem

Więcej
2010/04/14 08:20 #3164 przez Angus
Etyka pod ostrzałem was created by Angus
Witam wszystkich!

Temat jest jak najbardziej poważny i bez owijania w bawełnę wyłuszczam co mnie interesuje:

Czy ratownicy medyczni mają jakieś odgórne wytyczne, może coś w rodzaju hierarchii/kolejności ratowania życia w sytuacjach zagrożenia?
W jaki sposób radzicie sobie jako ratownicy z sytuacjami dwuznacznymi moralnie, wszak nie macie raczej tego komfortu, aby przysiąść i zastanowić się
nad najwłaściwszym z punktu widzenia moralności, rozwiązaniem? Po prostu trzeba działać. Istnieje zatem jakaś instrukcja postępowania, może kodeks albo etos ratownika medycznego
który jasno określa np, że najpierw ratujemy najbardziej poszkodowanych, dziecko przed matką czy znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu życia?

Z jakimi dwuznacznymi moralnie, konkretnymi sytuacjami spotkaliście się w swojej praktyce, a może znacie jakieś głośniejsze sprawy tego rodzaju?


Pozdrawiam wszystkich i czekam niecierpliwie na odpowiedzi.


Angus

I co, mamy teraz przemyśliwać konsekwencje tego co Pan powiedział?!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/04/14 10:54 #3165 przez ricko1st
Replied by ricko1st on topic O: Etyka pod ostrzałem
Witam!
Odgórnych zarządzeń czy wytycznych w tej interesującej Cię " materii " nigdzie nie ma!
I tak na prawdę nikt ich chyba nigdy nie napisze, bo każda sytuacja jest inna i nie ważne czy to jest pojedyncze zdarzenie czy większa " masówka " dylemat kogo pierwszego ratować zawsze będzie " plątał się po głowie " ratownika.
Osobiście brałem udział w kilku takich " grubszych " zdarzeniach i powiem szczerze nie było mi do śmiechu !
Owocem tych zdarzeń jest taka moja ( zaznaczam MOJA ) metoda działania.
Staram się błyskawicznie ocenić sytuację, a później zaczynając od stanów zagrożenia życia uwijam się tak prędko jak tylko potrafię, aby pomóc jak największej liczbie ofiar czy poszkodowanych do czasu aż dojadą " posiłki " w postaci innych Zespołów.
Luksusem jest w takich chwilach obecność " kumatego " ( sorry za określenie ) lekarza, bo wtedy duża część odpowiedzialności spada " z urzędu " na niego.
Pozdrawiam!

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/04/14 17:45 #3166 przez mangus
Replied by mangus on topic O:Etyka pod ostrzałem
Witam!
Jeszcze w szkole uczą pewnych standartów postępowania. Nie na darmo uczą i wymagają segregacji na egzaminie - właśnie po to by ustalić kolejność "obsługiwania przypadków". Ja mam na tyle szczęścia - jeżeli można to tak określić, że w zespole jest już nas trójka (ratowników lub skład mięszany z pielęgniarką) - co za tym idzie na dzień dobry możemy zająć się trzema osobami i ocenić która wymaga pierwszeństwa. W przyadku większej ilości osób wiadomo bieganie od jednej do drugiej. Zasada jest zawsze jedna - najpierw sprawdza się tych którzy milczą - jak krzyczy znaczy że żyje i ma wystarczająco sił aby poczekać kilka minut.
Niemniej jak już wspomniał ricko1st, po każdym wiekszym zdarzeniu zawsze zostają jakieś pytania.
Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/04/14 21:11 #3167 przez Angus
Replied by Angus on topic O:Etyka pod ostrzałem
O to mi chodzi m.in. Jakie jest kryterium kolejności obsługiwania poszkodowanych (prócz wymienionego przez Ciebie kontaktu z ofiarą)? Co wam na ćwiczeniach mówili: z 3 nieprzytomnych osób ratujesz najpierw dziecko, matkę czy starca?
Czekam na jakieś wasze konkretne opisy sytuacji, łatwiej będzie się nam odnieść do tego co wami powodowało kiedy podejmowaliście takie, a nie inne decyzje. Zaznaczam, że chodzi mi przede wszystkim o etyczny aspekt waszej profesji, stąd bardzo pomocne byłyby jakieś sytuacje moralnie niejednoznaczne, kiedy odczuwaliście wyraźny konflikt między tym co np. od was wymagano, a tym co waszym zdaniem zrobione być powinno itp.

W polskim ratownictwie medycznym nie ma żadnych zapisów dotyczących postępowania w przypadku większej tragedii, kryterium selekcji lżej i poważniej rannych i co za tym idzie kolejności udzielania pomocy?
Proszę o opisy konkretnych sytuacji, piszesz, że masz doświadczenie, brałeś udział w większych akcjach; zdaję sobie sprawę, że nie ma czasu na głębokie przemyślenia, ale chcę wychwycić przynajmniej echa, jeśli nie
donośne głosy teorii etycznych, które gdzieś u podstaw pewnych procedur oraz waszych decyzji leżeć muszą. Pomógłbyś prędzej krwawiącemu ćpunowi czy ryczącemu bachorowi?

Pozdrawiam!

I co, mamy teraz przemyśliwać konsekwencje tego co Pan powiedział?!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/04/15 05:02 #3169 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O: Etyka pod ostrzałem
ricko1st napisał:

Odgórnych zarządzeń czy wytycznych w tej interesującej Cię " materii " nigdzie nie ma!

Otóż są!
Istnieje coś takiego jak TRIAGE-myślę, że o tym właśnie wspomniał mangus, tylko nie nazwał tego "po imieniu". Jest to system segregacji osób poszkodowanych w wypadkach masowych i katastrofach. W największym skrócie polega on na przyznawaniu priorytetów kolejności udzielania pomocy i transportu. Uczestniczyłem w zeszłym miesiącu w kursie "Postępowanie w wypadkach masowych i katastrofach" organizowanym przez CDZKM ze Szczecina. Zainteresowanym polecam, bo naprawdę warto.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/04/15 05:04 #3170 przez Angus
Replied by Angus on topic O: Etyka pod ostrzałem
Mógłbyś napisać coś więcej, ewentualnie rzucić linkiem do tego systemu?

I co, mamy teraz przemyśliwać konsekwencje tego co Pan powiedział?!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.208 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account