Ratownik medyczny w szpitalu

Więcej
2009/09/17 09:36 #2387 przez dyspozytor
Ratownik medyczny w szpitalu was created by dyspozytor
Witam, :)

Jak powszechnie wiadomo każdego roku przybywa nam wykształconych ratowników medycznych. Ratownictwo w Polsce początkowo zarezerwowane było tylko dla osobników płci męskiej ( tzn. uczelnie nie prowadziły naboru kobiet). W ostatnich latach sytuacja ta znacząco zmieniła się i coraz częściej kobiety decydują się na edukacje w zakresie ratownictwa medycznego. W związku z tym jest coraz trudniej ze znalezieniem pracy w zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego i nie dotyczy to tylko kobiet które mają ten problem praktycznie od zawsze ( np. ograniczenie ze strony przepisów BHP - temat szeroko omawiany na naszym forum ). Dochodzi do tego personel który uzupełnił wykształcenie np. kierowcy którzy już teraz są kierowcami medycznymi :) . W związku z tą sytuacją gro ratowników medycznych decyduje się na pracę w szpitalu np. w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Wiadomo też, że zatrudniani są w innych szpitalnych oddziałach i tutaj pytanie jak to się ma do przepisów, jaki jest Wasz zakres obowiązków i w jakich oddziałach pracujecie ?? Być może jest to jakaś alternatywa dla ratowników którzy nie chcą bądź nie mogą znaleźć zatrudnienia w zespołach wyjazdowych.
Poniżej zamieszczam link do dokumentu jaki opublikowało Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych dotyczącego zatrudniania ratowników medycznych w SOR. W dokumencie tym zawarta jest interpretacja Stowarzyszenia nie jest to opinia prawna.

Opinia SZRM o zatrudnianiu ratownika medycznego w SOR-ze


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/09/17 11:11 #2389 przez shire
Replied by shire on topic O:Ratownik medyczny w szpitalu
Nie no, super. Kolejna, nic nie wnosząca opinia. Ja też mogę sobie napisać co myślę, ale czy to będzie wiążące?

"MZ-PZ-RM-079-4215-46/DS/08

W odpowiedzi na pismo nadesłane drogą elektroniczną z dnia 10 maja 2008 r., dotyczące medycznych czynności ratunkowych wykonywanych przez ratownika medycznego poza zespołem ratownictwa medycznego, Departament Polityki Zdrowotnej informuje, co następuje.
W myśl art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191 poz. 1410 z późń. zm.) medyczne czynności ratunkowe rozumiane są jako świadczenia opieki zdrowotnej, udzielane przez zespoły ratownictwa medycznego w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego (Dz. Nr 4 poz. 33), odnosi się więc do czynności, które ratownik medyczny może podejmować wyłącznie w zespole ratownictwa medycznego.
Art. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późń. zm.) mówi natomiast, iż świadczenia zdrowotne mogą być udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub przez grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek, położnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 2.
W związku z powyższym zasadnym wydaje się uznanie, iż poza czasem pracy w zespole ratownictwa medycznego, ratownik medyczny podejmując czynności ratujące życie lub zdrowie osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego nie podejmuje medycznych czynności ratowniczych, jednakże może wykonywać czynności zgodnie z posiadaną przez siebie wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie kształcenia.
Obowiązujące przepisy nie dają jednak podstaw prawnych do samodzielnego zakupu leków ujętych w ww. rozporządzeniu, przez ratownika medycznego. Organem powołanym do zaopatrzenia zespołu ratownictwa medycznego w niezbędne do wykonywania medycznych czynności ratunkowych farmaceutyki, jest bowiem dysponent jednostki systemu.

DYREKTOR
Departamentu Polityki Zdrowotnej
Pani Anna Kamińska


Powyższą opinię znajdziesz ratmed.pl/forum/viewtopic.php?t=3586&start=45

Ratownikiem się nie bywa, ratownikiem się jest!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/09/18 06:04 #2390 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:Ratownik medyczny w szpitalu
Nie da się ukryć,że ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym wymaga dopracowania.Sęk w tym jak przekonać szanowne ministerstwo do spraw właściwych aby o kształcie zapisów ustawy decydowali bądź mieli na nie znaczący wpływ ci,którzy z ratownictwem medycznym w praktyce mają do czynienia na co dzień.Sprzeczność zapisu o medycznych czynnościach ratunkowych z zapisem o składzie osobowym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pokazuje dobitnie,że teoretycy czasem nie dają rady :dry:

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/15 11:45 #2479 przez Delirka
Replied by Delirka on topic O:Ratownik medyczny w szpitalu
Ale skoro ratownik udziela pomocy medycznej poza szpitalem to dlaczego nie może udzielić na SOR ?? Czyżby po przekroczeniu wjazdu do szpitala tracił moc ,dostawał amnezji ?/ :laugh:
Coś słyszałam że gdzieniegdzie wyręczają się ratownikami jak np pielęgniarki pojdą na urlop ..
A powiedzcie czy tam gdzie pracujecie -to dzialacie "tajnie " ;) i udajecie pielęgniarzy ..żeby nikt się nie doczepil że ratownik na oddziale ? Pytanie może z pozoru groteskowe ale ...
Napiszcie jakie mzcie doświadczenia -albo wasi znajomi .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/17 08:18 #2487 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:Ratownik medyczny w szpitalu
Ukrywać tego, że jest się ratownikiem raczej nie ma potrzeby. Pracując w oddziale Twój zakres obowiązków nie będzie różnił się od pielęgniarskiego. Choć są od tego odstępstwa. W niektórych szpitalach Twój zakres obowiązków będzie pokrywał się z zakresem obowiązków sanitariusza :S

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • ratownik8107
  • ratownik8107 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • świadomość życia:-)
Więcej
2009/10/21 13:40 #2492 przez ratownik8107
Replied by ratownik8107 on topic O:Ratownik medyczny w szpitalu
ratownik moze pracować wszędzie tam gdzie sie prowadzi medyczne czynności ratunkowe
ja na ogół pracuje w szpitalu obsługuje szpital i cięzko z etatem rat.med. ale jeszcze troszke uciekam na SOR a do pogotownia oooooooooo trzeba mieć plecy i duze znajomości są ludzie co pracują bez dyplomów i zdawają egzamin kilka lat i sie nie udaje ale cóż jak dla mnie to paranoja pozdrawiam.

Tomaszko:-) dobry ratownik to żywy ratownik.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.270 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account