Kto jest kim? Ratownik - medyczny? przedmedyczny?

Więcej
2007/11/16 08:04 - 2007/11/16 08:05 #234 przez Cardonne
Witajcie,
ostatnio rozmawiałam z kilkoma osobami na temat tego, kto jest kim, czyli znana Wam pewnie sprawa nazywania osób podejmujących czynności ratownicze różnego stopnia zaawansowania...

Nawet ustawa tego nie precyzuje, podaje tylko, że \"Ratownik medyczny, to osoba (...) która: ukończyła studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub ukończyła publiczną szkołę policealną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego 'ratownik medyczny'\".
Na zajęciach PO i BLS wszyscy moi instruktorzy rozgraniczali dwa pojęcia - ratownik (osoba podejmująca podtawowe czynnosci ratownicze) i ratownik medyczny (osoba z odpowiednimi kwalifikacjami - jak wg ustawy). A gdzie osoby po kursach bardziej zaawansowanych niż BLS? Po BTLSie mozna podawac tlen, to jest ewidentnie medyczna czynnosc. Pozostaje jeszcze kwestia \"ratowników przedmedycznych\" ale takiego słowa (przedmedyczny) nie ma w języku polskim, poza tym ratownik podejmuje czynnosci ratownicze (czyli medyczne w jakimś stopniu...).

Czytałam Wytyczne 2005 Polskiej Rady Resuscytacji i tam też nie ma rozgraniczenia...

Jeszcze jest problem Grup Ratownictwa Medycznego, w których osoby powyżej 18 r.ż. mogą jeździć na zabezpieczenia itd. i nie są nazywane \"wolontariuszami\" tylko \"ratownikami\" bądź \"ratownictwem medycznym\".

Czy ktoś mi rozjaśni tą sprawę? :)

Jeżeli ktoś uzna, że ten post powinien się znaleźć w innym dziale, to bardzo proszę o przeniesienie tematu :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Organ18
  • Organ18 Avatar
  • Wylogowany
  • Doświadczony
  • Doświadczony
  • Ratownictwo To Nie Nasza Praca I hobby Lecz Pasja
Więcej
2007/11/16 10:52 #235 przez Organ18
Według mnie Ratownik to osoba która udziela Pomocy komuś (osoba bez kursów) , Ratownik Medyczny to ten który jest już po szkole medycznej , a Ratownik Przed Medyczny to taki który nie jest po szkole medycznej ale ma ukończone Kursy np. PP- Pierwsza Pomoc :) Ja ukończyłem Kilka kursów jak już wcześniej wymieniałem w innym poście i jestem Ratownikiem Przed Medycznym RPM :) ale czy to prawda to nie wiem bo sam się zgubiłem w tym wszystkim no ale zaniedługo będe zdawał na Ratownika Drogowego więc nie będe miał problemu z określeniem siebie , kim tak naprawde jestem w Ratownictwie :)

Mam na imię Romek mówią na mnie Organ w RM (narząd) albo Organista (w muzyce).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/11/16 16:40 - 2008/01/03 11:27 #237 przez Tytus
Witam Cie Cardonne,jest pare odlamow jesli chodzi o Ratownictwo. Ratownik Medyczny to taki ktory ukonczyl studia Medyczne z zakresu Ratownictwa , Ratownik Medyczny ukonczyl Szkole ratownictwa medycznego policealnie , ale jest to ta sama opcja tzn. na rowni, natomiast Ratownik Przedmedyczny jest to Ratownik po kursach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej lub jak sie mowi przedlekarskiej, sa rowniez Ratownicy drogowi , ktorzy sa rowniez po kursach medycznych jak ratownik przedmedyczny , ale sa jeszcze WOPR-owcy , GOPR-OWCY , i TOPR-owcy. Uwazam , ze nie trzeba sie tym przejmowac, kazdy z tych Ratownikow wie co do ktorej grupy nalezy robic i jakie ma uprawnienia,np Ratownik Przedmedyczny nie moze wykonywac tego , co wykonuje Ratownik Medyczny itd , itp.Jezeli chodzi o Ratownikow Drogowych jest to odpowiednik Ratownika Przedmedycznego , oni patroluja drogi i wrazie wypadku udzielaja pierwszej pomocy przed tym wzywajac ratownictwo medyczne.WOPR jest rowniez na rowni z Ratownikami Przedmedycznymi, to znaczy , jak sama nazwa wskazuje , ze jest to formacja OCHOTNICZA , to samo TOPR czy tez GOPR , nad nimi rowniez czuwa medyk jako lekarz , GOPR-owiec jest odpowiednikiem bylych SANITARIUSZY , ale nie znaczy to , ze nie znaja sie na swoim fachu. Lacze pozdrowienia dla wszystkich, ktorzy Ratuja drugiemu czlowiekowi ZYCIE , bo to sie liczy , a nie kto kim jest ,i czy ten czy tamten jest lepszy , w gronie lekarzy tez sa lepsi i gorsi , i jakos sobie radza.Nie licytujmy sie , bo bedzie znowu zadyma , kto kim jest.W strazy sa tez jak wiecie Ratownicy i Medyczni i Przedmedyczni.Poza tym kazdy czlowiek ktory ratuje drugiego czlowieka mozemy rowniez nazwac go Ratownikiem, co prawda jest to dorazne , ale ratuje!
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/11/17 05:38 #240 przez Cardonne
Tytus napisał:

Lacze pozdrowienia dla wszystkich, ktorzy Ratuja drugiemu czlowiekowi ZYCIE , bo to sie liczy , a nie kto kim jest ,i czy ten czy tamten jest lepszy , w gronie lekarzy tez sa lepsi i gorsi , i jakos sobie radza.Nie licytujmy sie , bo bedzie znowu zadyma , kto kim jest.W strazy sa tez jak wiecie Ratownicy i Medyczni i Przedmedyczni.Poza tym kazdy czlowiek ktory ratuje drugiego czlowieka mozemy rowniez nazwac go Ratownikiem, co prawda jest to dorazne , ale ratuje!


Witaj Tytus :) nie chodziło mi o żadne licytacje, tylko o poprawne nazewnictwo :) bo sporo osob mnie poprawia na rózne strony, pytanie wynikało z mojej ciekawości. Pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/11/17 14:35 - 2008/01/03 11:28 #243 przez Tytus
Witam Cie Cordonne , mam nadzieje , ze sie nie gniewasz , wiem ,ze pytalas , zeby sie dowiedziec kto to Ratownik Medyczny , a kto Przedmedyczny , mysle , ze wytlumaczylem Ci , bo rzeczywiscie niektorzy nie wiedza o co w tym chodzi. Przedmedyczny jest to tez Ratownik , mozna porownac go do pomocnika Ratownika Medycznego , poza tym Ratownik przedmedyczny nie ma prawa podawac zadnego leku , poza tabletka od bólu glowy , moze jedynie zabezpieczac rany , tzn. robic opatrunki.Grupy zabezpieczajace imprezy , sa Ratownikami Przedmedycznymi po kursach szkoleniowych w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale sa tez potrzebni, poniewaz duzo pomoga. Pracuje akurat na bardzo duzej imprezie juz piąty rok , a nazywa sie SUNRISE , i tam tez przychodzi grupa Ratownikow przedmedycznych i pomagaja sciagac ludzi, ktorzy zazywaja srodki toksologiczne najczesciej AMFE i sa nam niezbednie potrzebni chociaz by do tego celu, sa ubrani w czerwone uniformy i sa przez to widoczni i kazdy wskaze im miejsce gdzie dana osoba oslabnieta sie znajduje , bo jakby nie patrzec , to na takiej imprezie bawi sie 22 tys. ludzi, jak wiecie jest to najwieksza impreza w Europie. Łącze pozdrowka.Mam taka nadzieje , ze w nastepnym roku pomoze mi na tej imprezie Piortus , Dyspozytor tej stronki, bedzie mi bardzo milo goscic go na SUNRISE, mam rowniez nadzieje , ze mi nie odmowi.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/11/17 16:39 - 2007/11/17 16:39 #244 przez Cardonne
Bardziej chodziło mi o to czy przedmedyczny to dobra nazwa ;)

Co do tabletek - nawet apapu nie mozemy podawac ani neo-anginu/cholinexu za to mozemy zakładac rurki, szyny, uzywac NaCl i robic iniekcje na polecenie lekarza :) no i oczywiscie wszelkie urazowe rzeczy typu unieruchomień, naciagów itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.782 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account