Czy ratownik może oddalić się od karetki

Więcej
2008/10/05 15:38 - 2008/10/05 16:08 #1358 przez Dido87
Mam takie pytanie czy ratownik może oddalić się od karetki i na ile metrów? Podczas wyjazdu w takiej sytuacij kiedy karetka nie może dojechać do pacjenta kiedy jest naprzykład dużo śniegu czy ratownik może dojść z pomocą na pieszo. dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam.

Dodałeś nowy post w nowym temacie dotyczący tego tematu, dlatego wklejam go poniżej. Aby odpowiedzieć w tym temacie musisz kliknąć \"ODP.\" a nie \"NOWY TEMAT\"

Dyspozytor


Ucze się na ratownika i wykładowca zadał nam pytanie czy ratownik może i na ile metrów odeiść od karetki z walizkami podczas akcij. Też strasznie ździwiło mnie takie pytanie i dlatego szukam na nie odpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/05 15:44 - 2008/10/05 16:10 #1359 przez mangus
Witam!
Sorki ale tylko głupie odpowiedzi nasuwają mi się w tym momencie. Po pierwsze ratownik nie jest przywiązany do karetki. Po drugie jeszcze nikomu nie udało się udzielić komuś pomocy na odległość - no chyba że jest to doradca w sieci komórkowej.
Przemyśl troszeczkę formę swojego postu i staraj się zadawać racjonalne pytania bo to do takich niestety nie należy.
Z drugiej strony - kto pyta nie błądzi.

Tak czy inaczej wykładowca zadał wg mnie conajmniej głupie pytanie. Ja też się uczę i trakie pytanie nie padło - jeszcze albo na szczęście. Wg. mnie oczywistym jest że ratownik może oddalić się od karetki w celu niesienia pomocy. Określanie odległości w metrach jest bzdurą. Bo jeżeli przyjmie się że np. 10 metrów to wizyty w blokowiskach odpadaja bo trzeba wjechać windą np. na 8 iętro. Albo chociażby zima. Nie zawsze da się dojechać pod poszkodowanego.A ogródki działkowe? Można by wymieniać jeszcze wiele innych przykładów.Moja odp.: Ratownik może oddalić się od karetki na odległość jaka jest wymagana w celu udzielenia pomocy poszkodowanemu. Jeżeli to nieusatysfakcjonuje wykładowcy to sam już nie wiem.

Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/05 17:29 - 2008/10/05 17:30 #1363 przez ricko1st
Witam!
Pytanie może dziwne,ale czy głupie...?
Chyba nie za bardzo bo w nie tak odległej jeszcze \"przedratowniczej\" przeszłości był taki zapis (przynajmniej na tzw Pogotowiach Ratunkowych PKP ),że zespół może pieszo oddalić się od karetki na odległość max 150 metrów.
W przypadku większe odległości wzywający powinien zapewnić dodatkowy środek transportu mający zdolność poruszania się w danym terenie.
Jednak w rzeczywistości różnie z tym bywało.
Czasem \"podstawiony był\" ciągnik rolniczy z przyczepą,czasem sanie zaprzężone w poczciwego Siwka,a czasem wiejski wszędołaz epoki PRL-u Fiat 126p.
Starsi pracownicy pogotowi w terenach górzystych na pewno pamiętają te czasy, wśród młodszych adeptów Ratownictwa pewnie wzbudzi ta wypowiedź dyskusję podobną do powyższej wypowiedzi,ale takie były czasy i taki przepis istniał.
Teraz jest trochę inaczej,ale i warunki sprzętowe też są już znacznie lepsze niż w tamtych latach.
Pozdrawiam!

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/06 18:28 #1365 przez mangus
Witam!
Przepraszam ricko1st być może zapędziłem się określając pytanie jako głupie. Jestem w zasadzie świerzakiem i opieram się na aktualnej ustawie i tak naprawdę nie miałem pojęcia o takim zapisie.
Nasuwają mi się dwa wnioski:
1. Wykładowca jest tzw. starej daty i podpiera się przebrzmiałymi przepisami co jest zupełnie nie na miejscu gdyż już nie obowiązują.
2. Pytanie na inteligencję wymuszające na słuchaczach dokładnego przestudiowania ustawy - co miałoby sens.
Jeżeli o mnie chodzi to nie doczytałem się w ustawie sprecyzowania odległości na jaką może oddalić się ratownik od karetki. Być może pominąłem takie stwierdzenie więc się nie zarzekam że tego nie ma. Tak czy inaczej stawiam na wniosek nr 2. Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/07 11:46 #1370 przez ricko1st
Witam!
Spoko mangus, nic się nie stało.
W końcu to Forum powstało po to aby znaleźć odpowiedzi nawet na takie pytania.
Pozdrawiam!

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/08 11:37 #1371 przez mangus
Witam!
Dido87 - my tu gadu, gadu a przydałby się poznać zdanie twojego wykładowcy na ten ten. Mam nadzieję, że dasz znać jak sprawa się zakończyła.
Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.158 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account