Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xŚmigłowce w naszej Pracy

 • Organ18
 • Organ18 Avatar Autor
 • Wylogowany
 • mł. Ratownik
 • mł. Ratownik
 • Ratownictwo To Nie Nasza Praca I hobby Lecz Pasja
Więcej
2007/10/27 07:20 - 2007/10/27 07:48 #85 przez Organ18
Organ18 stworzył temat: Śmigłowce w naszej Pracy
Na terenie lotniska Aeroklubu Gliwickiego uruchomiono w sobotę bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. W uroczystości wzięli udział m.in.: minister zdrowia Zbigniew Religa, wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, wicewojewoda Artur Warzocha oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Bazę przeniesiono do Gliwic z Katowic. Dzięki temu tzw. obszar operacyjny śmigłowca powiększy się w kierunku województwa opolskiego. Zarówno minister jak i szef lotniczego pogotowia Wojciech Bukowski podkreślali, że jedną z najważniejszych spraw dla pogotowia jest wymiana floty. Minister Religa powiedział, że dostawca nowych śmigłowców dla LPR powinien być wyłoniony w ciągu miesiąca, a pierwsza nowa maszyna ma być dostarczona w około rok po podpisaniu umowy.
Termin składania ofert w przetargu na nowe śmigłowce upływa 27 września, wybór ma nastąpić najdalej w miesiąc, a podpisanie umowy jeszcze w tym roku. Termin może się jednak wydłużyć w przypadku kolejnych protestów i odwołań od decyzji komisji przetargowej. Najistotniejszym wymogiem stawianym producentom jest takie wyposażenie maszyny, aby zespół medyczny na jej pokładzie, w sytuacji np. zatrzymania krążenia czy innego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta miał możliwość pełnego działania lekarskiego.
Przetarg dotyczy 23 śmigłowców dla pogotowia i symulatora lotu. Miałyby one być dostarczane sukcesywnie do 2010 roku. W tej chwili LPR dysponuje wysłużonymi śmigłowcami Mi-2, których eksploatacja stanie się niemożliwa po 2010 ze względu na dostosowanie prawa lotniczego do wymogów UE. Pogotowie ma też jeden zakupiony w 2005 r. śmigłowiec Agusta A-109 Power.
Nowa baza LPR zasięgiem obejmie obszar w promieniu do 100 km, a więc nie tylko Śląsk, ale także część Opolszczyzny, m.in. dłuższy niż dotąd odcinek autostrady A-4. Wcześniej obszary operacyjne baz w Krakowie i Katowicach pokrywały się w ok. 45 procentach. Koszty związane z uruchomieniem bazy w Gliwicach oraz zatrudnieniem personelu ponosi LPR. W jednostce pracuje 2-3 pilotów, tyle samo mechaników, pięciu ratowników medycznych oraz kilku lekarzy; w sumie jedna baza angażuje pracę około 20 osób. Jej roczne utrzymanie kosztuje około 1 mln złotych.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzono w marcu 2000 r. na bazie zlikwidowanego Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, który funkcjonował od 1958 r. Ma 16 baz stałych oraz jedyną sezonową - Zegrze Pomorskie. Na koniec tego roku planowane jest uruchomienie 17. bazy stałej w Płocku (Mazowieckie). Flota LPR to 19 śmigłowców - polskie Mi-2 Plus i włoska Augusta Westland A 109E Power - oraz trzy samoloty - dwa włoskie Piaggio P. 180 Avanti i polski PZL M- 20 Mewa. Roczny budżet LPR to 37 mln złotych.

Chciałem dodać odnośnik o naszych maleństwach http://www.hems.pl


Mam na imię Romek mówią na mnie Organ w RM (narząd) albo Organista (w muzyce).
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/10/27 17:47 - 2008/07/01 10:47 #93 przez Tytus
Odp.:Śmigłowce w naszej Pracy
Witam Cię Organ dobrze ze pokazałeś ten artykuł , to świadczy o tym ze taki śmigłowiec Ratownik jest bardzo potrzebny we wszystkich województwach i nie tylko jeden , jest pewne , ze prędzej doleci do wypadku drogowego niż karetka , ale również jest potrzebny gdy będziesz na zawale i będzie potrzeba żeby jak najszybciej przetransportować pacjenta przy reanimacji , uważam ze to wspaniale ze ktoś z ministerstwa pomyślał o takim loto transporcie i chwała im za to. Pozdrawiam Ratowników Medycznych i Przed medycznych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Organ18
 • Organ18 Avatar Autor
 • Wylogowany
 • mł. Ratownik
 • mł. Ratownik
 • Ratownictwo To Nie Nasza Praca I hobby Lecz Pasja
Więcej
2007/10/27 21:29 #95 przez Organ18
Odp.:Śmigłowce w naszej Pracy
JA od dziecka praktycznie chciałem jeździć jako kierowca lub lekarz w karetce R nie wiem czemu akurat jako lekarz lub kierowca albo w takiej karetce tak jakoś wyszło dziś wiem czego chce Chciał bym zostać Kierowcą-Ratownikiem i jeździć w karetce Mercedes Sprinter karetka typu R ale po mimo że mam lęk wysokości to mam wielką ochote przelecieć się takim śmigłowcem i zobaczyć jak to jest pracować w LPR - lotniczym pogotowiu ratunkowym, i bardzo mnie ciekawi jak wygląda wnętrze takiego śmigłowca :D

Mam na imię Romek mówią na mnie Organ w RM (narząd) albo Organista (w muzyce).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2007/10/28 07:55 - 2008/10/11 07:56 #97 przez Tytus
Odp.:Śmigłowce w naszej Pracy
Witam Cie Organ , jeśli chodzi o Piotrka , to jest wspaniały człowiek , w porzo kolega i Przyjaciel przez duże ,,P\" , jest człowiekiem który Ratownictwem Medycznym żyje , jest człowiekiem który nigdy nie odmówi pomocy drugiemu człowiekowi w różnych problemach, jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Jeśli chodzi o Śmigłowce Ratowników , to jest komfort transportowy , ale jeśli chodzi o reanimacje wewnątrz jest ciasno ale Ratownicy dają sobie rade i jakoś dowożą pacjentów do szpitali. Pewnie że mogło by być wygodniejsze ale myślę że taki śmigłowiec musiał by być większy , a większy to nie znaczy ze wygodniejszy w lądowaniu, większy miałby mniejsze szanse wszędzie wylądować , ale cieszmy się , że mamy takie jakie mamy , grunt żeby były bezpieczne.Cieszę się że masz zapał do bycia Ratownikiem Medycznym , to twoja szansa życiowa , widzę na prawdę , że to cię rajcuje i że to kochasz , wiec ucz się , a twoje marzenia się na prawdę spełnią , będziesz i Ratownikiem Medycznym i kierowcą dwa w jednym , bo do tego się sprowadza. Życzę Miłego dnia , Pozdrawiam wszystkich.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • nietakamloda12345 Avatar
  • Wady jamy ustnej
  • Dzień dobry. Z góry zaznaczam, że nie jestem lekarzem i szukam odpowiedzi na zapewne bardzo banalne pytanie. Nie mogę znaleźć nigdzie tej informacji, więc mam nadzieję, że jakaś dobra dusza udzieli mi odpowiedzi i zaspokoi ciekawość :) Otóż od zawsze, od urodzenia, mam na końcu języka kuleczkę. Nie jest to żadna krosta, wrzód, nie boli, normalny kawałek języka. Jakby ktoś przykleił mi na koniuszku koralika. Co to jest?...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
  • 2020/08/11 00:55
  • daria666666 Avatar
  • Informacje które mogą pomóc ratownikom medycznym
  • Czasem ratownicy nie mają żadnych informacji o poszkodowanym, dostają zawiadomienie, że ktoś leży w trawie nieprzytomny. Jedną z pierwszych rzeczy o jakich powinien pomyśleć ratownik jest związana z jego bezpieczeństwem, czyli trzeba mieć na uwadze, że ta osoba może być chora na chorobę zakaźną. Kolejną rzeczą są choroby rzadkie, przebyte operacje i nietypowe rzeczy dotyczące zdrowia danego człowieka, zazwyczaj wychodząc...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2020/08/10 17:48
  • daria666666 Avatar
  • Stosowanie żelu do USG do defibrylacji
  • Zanim was ten tytuł oburzy to pomyślcie, że to jeszcze się dzieje, w wielu miejscach w Polsce i wiele osób uważa to za normę. Doszłam do tego punktu, W którym musiałam wytłumaczyć pielęgniarkom, że w wytycznych jest jasno napisane, że powinno się używać żelu przewodzącego - jak do EKG, (kosztuje może z 5 zł, więc to nie kwestia pieniędzy, a świadomości) zamiast żelu o niskim przewodnictwie - np do USG. Ale wtedy padło...
  • W Medycyna Ratunkowa / Elektroterapia i Elektrokardiografia
  • 2020/07/26 00:36

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account