Kierowca pojazdów uprzywilejowanych

Więcej
2009/02/01 13:52 #1818 przez przemek
Kierowca pojazdów uprzywilejowanych was created by przemek
Witam piszę z takim zapytaniem czy jeśli ukończę ogólniak jakimś cudem mogę ubiegać się o pracę kierowcy karetki, czy musiałbym skończyć jakiś kurs pierwszej pomocy czy ratownika medycznego ? No i tak w ogóle czy z wykształceniem średnim mogę mieć jakieś szanse bo wiem że ratownikiem raczej nie zostanę bez chociażby studium. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar
  • Gość
  • Gość
2009/02/01 14:10 #1819 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic Kierowca pojazdów uprzywilejowanych
Witam, co do Twojego pytania to niestety musisz ukończyć chociaż studium w kierunku Ratownik Medyczny...Po średnim wątpię w to, że dostaniesz pracę jako kierowca karetki!!!
Pozdrawiam karolcia109

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/02/01 16:32 #1820 przez przemek
Replied by przemek on topic Kierowca pojazdów uprzywilejowanych
No nic po ogólniaku będę musiał pomyśleć może nad jakimś studium w tym kierunku :) Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/02/01 16:40 - 2009/02/02 10:18 #1821 przez Ania82
Replied by Ania82 on topic Kierowca pojazdów uprzywilejowanych
Też mi się wydaje, że nie znajdziesz pracy jako kierowca w PR, ponieważ w czasie akcji każde ręce do roboty się liczą, a niestety po ogólniaku jesteś zielony jeśli chodzi o ratownictwo. Z ustawy o PRM:

Art. 36. 1. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na:
1) zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;
2) zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Jest jeszcze jeden zapis:

3. W skład zespołów, o których mowa w ust. 1, wchodzi kierowca, w przypadku gdy żaden z członków zespołów ratownictwa medycznego nie posiada prawa jazdy kategorii B oraz nie spełnia warunków, o których mowa w art. 95a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.9)).

Jednak wątpię, aby kierownictwo decydowało się na takie kroki, bo lepiej zatrudnić ratownika- kierowcę. W PR, do którego się starałam dostać, dyrekcja nakazała wszystkim kierowcom robić studium.
Tak więc jeśli Ci na tym zależy, to się decyduj na kształcenie w tym kierunku.
Pozdrawiam.

Wczoraj mi się już nie chciało szukać, ale pozwolę sobie jeszcze przytoczyć fragment Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Art. 122. 1. Badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega:

2. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego, instruktor, egzaminator oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom lekarskim:
1) w wieku do 55 lat - co 5 lat;
2) w wieku od 55 lat do 65 - co 2 lata;
3) powyżej 65. roku życia - corocznie.

7. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 2, jest przeprowadzane na koszt podmiotu zatrudniającego lub osoby badanej, gdy nie pozostaje w stosunku pracy lub służby.

Art. 124. 1. Badaniu psychologicznemu przeprowadzanemu w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:

2. Instruktor, egzaminator, kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologicznym co 5 lat do ukończenia 65. roku życia i następnie corocznie.

3. Badania, o których mowa w ust. 1 i 2, są przeprowadzane przez uprawnionego do orzekania psychologa w pracowni psychologicznej.

5. Badanie psychologiczne jest wykonywane na koszt osoby badanej, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

W związku z tym zaraz po liceum i tak nie mógłbyś zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego.
Pozdrawiam.

"Pesymista widzi ciemny tunel, optymista widzi światełko w tunelu, realista widzi pociąg, maszynista widzi 3 debili na torach..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Organ18
  • Organ18 Avatar
  • Wylogowany
  • Doświadczony
  • Doświadczony
  • Ratownictwo To Nie Nasza Praca I hobby Lecz Pasja
Więcej
2010/01/09 15:58 #2733 przez Organ18
Replied by Organ18 on topic Kierowca pojazdów uprzywilejowanych
Cześć Wszystkim ponawiam te zapytanie o tym jak zostać kierowcą karetki :) zdałem niedawno prawo jazdy doszły mnie słuchy że muszę ukończyć RM aby być kierowcą karetki , ale powiedzcie mi taką rzecz mam 21 lat , kat. B prawa jazdy , no i od września zaczne Studium Ratownictwa Medycznego . Co muszę uczynić aby wogóle wsiąść do karetki obojętnie w transporcie sanitarnym czy WPR. Powiedzcie sami no i też możecie dać coś do poczytania :) o wymogach na kierwoce :)

Mam na imię Romek mówią na mnie Organ w RM (narząd) albo Organista (w muzyce).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/01/09 20:59 #2739 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Kierowca pojazdów uprzywilejowanych
Oj Organ... Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane by się przydały. Jak ich nie masz to do karetki możesz wsiadać jako pasażer, chyba że to transportówka pozbawiona sygnałów. Co do wykształcenia-na dzień dzisiejszy chyba żadna stacja pogotowia nie zatrudnia kierowców nie będących ratownikami czy pielęgniarzami systemu. A transport sanitarny to nie jest chyba szczyt Twoich marzeń...


Ps.Poczytaj troszkę wyżej. Czego jeszcze nie wiesz...?

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.210 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account