Podawanie dawek lekow na kg masy ciała.

Więcej
2012/12/17 13:15 #8552 przez majap94
Pytanie z innej beczki, ale na pewno przyda się wszystkim przyszłym pielęgniarką czy ratownikom medycznym na farmakologi i w praktyce...

Są leki które się dawkuję się na kg masy ciała, szczególnie u dzieci, należy zatem znać masę ciała pacjenta oraz dawkę na 1 kg i mnożyć przez wagę ciała pacjenta.

U dzieci są określone wzory wg Cowlinga i Younga.
Które i tak odbiegają od rzeczywistości bo są też ,,wyrośnięte" dzieci...

Ale pacjent ma np.: asystolie (do 2010 r. podawano ją w ramach akcji resuscytacyjnej w rozkojarzeniu elektromechanicznym (PEA) oraz asystolii)-a chce mu podać atropinę i ja nie mam czasu, żeby go ważyć (zresztą jakoś trudno mi wyobrazić sobie, żeby ważyć każdego pacjenta przed podaniem leku-szczególnie w stanach nagłych), nie ma nikogo z rodziny pacjenta w pobliżu (nawet jakby ktoś był to i tak by nie wiedział ile waży...), a ,,na oko to chłop umarł w szpitalu..." tzn.: że są ludzie którzy nie wyglądają na swoją wagę np.: ktoś może wyglądać na 50kg-a waży 80kg, i na odwrót...

I moje pytanie brzmi jak w praktyce jest rozwiązywany ten problem w podawaniem takiego leku dorosłym i dzieciom??

Bo można przesadzić z podaniem takiego leku jeśli się weźmie większą wagę niż pacjent ma w rzeczywistości...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/17 13:47 #8554 przez ww61
Dawki leku modyfikuje się jeśli ma się wątpliwości co do wagi.Ja osobiście wolę podać mniej niż za dużo a poza tym dawki leku można frakcjonować do uzyskania efektu terapeutycznego.Przykład atropiny jest w sumie nie na miejscu bo lek ten przechodzi w ratownictwie do lamusa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/17 16:36 #8555 przez ***Kasia***
Replied by ***Kasia*** on topic Odp: Podawanie dawek lekow na kg masy ciała.

Ale pacjent ma np.: asystolie (do 2010 r. podawano ją w ramach akcji resuscytacyjnej w rozkojarzeniu elektromechanicznym (PEA) oraz asystolii)-a chce mu podać atropinę i ja nie mam czasu, żeby go ważyć (zresztą jakoś trudno mi wyobrazić sobie, żeby ważyć każdego pacjenta przed podaniem leku-szczególnie w stanach nagłych), nie ma nikogo z rodziny pacjenta w pobliżu (nawet jakby ktoś był to i tak by nie wiedział ile waży...), a ,,na oko to chłop umarł w szpitalu..." tzn.: że są ludzie którzy nie wyglądają na swoją wagę np.: ktoś może wyglądać na 50kg-a waży 80kg, i na odwrót...

I moje pytanie brzmi jak w praktyce jest rozwiązywany ten problem w podawaniem takiego leku dorosłym i dzieciom??

Bo można przesadzić z podaniem takiego leku jeśli się weźmie większą wagę niż pacjent ma w rzeczywistości...


No akurat w tym konkretnym nurtującym Ciebie pytaniu to Atropinę podawało się wg. starych wytycznych- 3 mg bez względu na wagę u dorosłego, a u dzieci 20 microgram na kilogram masy ciała.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/17 22:36 #8556 przez majap94
Replied by majap94 on topic Odp: Podawanie dawek lekow na kg masy ciała.

Dawki leku modyfikuje się jeśli ma się wątpliwości co do wagi.Ja osobiście wolę podać mniej niż za dużo a poza tym dawki leku można frakcjonować do uzyskania efektu terapeutycznego.Przykład atropiny jest w sumie nie na miejscu bo lek ten przechodzi w ratownictwie do lamusa


Możesz wyjaśnić bo nie rozumiem tego zdania przez słowo FRAKCJONOWAĆ (to chyba znaczy rozdzielać) ?

Czepiacie się Atropiny-temat dotyczy wszystkich leków podawanych w ten sposób, a atropina była pierwsza która przyszła mi do głowy...
Jest również adrenalina (wstrząs kardiogenny) dopamina, dobutamina, itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/18 07:46 #8558 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: Podawanie dawek lekow na kg masy ciała.
Po pierwsze Atropina do lamusa nie odchodzi, gdyż ma zastosowanie nie tylko w leczeniu zatrzymania krążenia. Po drugie Atropina to lek, którego akurat podać za mało nie można. Dlaczego? Każdy ratownik medyczny powinien to wiedzieć. Co do dawkowania leków na kg masy ciała jest to chyba logiczne. Algorytm leczenia NZK zawierający po uwzględnieniu Atropiny raptem 3 leki kładzie nacisk przede wszystkim na wczesną defibrylację (jeśli wskazana), efektywne uciskanie klatki piersiowej oraz efektywną wentylację. Dorosłym często podaje się leki "na ampułki", gdyż wiele z używanych przez nas medykamentów ma jednorazową dawkę obliczoną właśnie na statystycznego dorosłego. Nie dotyczy to jednak wszystkich leków i nie powinno być postępowaniem z wyboru.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/18 09:22 - 2012/12/18 09:26 #8559 przez ***Kasia***
Replied by ***Kasia*** on topic Odp: Podawanie dawek lekow na kg masy ciała.

Czepiacie się Atropiny-temat dotyczy wszystkich leków podawanych w ten sposób, a atropina była pierwsza która przyszła mi do głowy...
Jest również adrenalina (wstrząs kardiogenny) dopamina, dobutamina, itp.


Zadałeś/łaś konkretne pytanie odnośnie Atropiny w konkretnym przypadku to udzieliłam odpowiedzi i absolutnie nie miałam zamiaru się czepiać. Z Twojego posta jasno wynikało, że akurat ten lek Cię interesuje.

Odnośnie jeszcze Atropiny, to przy podawaniu jej w bradykardii, dawki mniejsze niż 0.5 mg mogą paradoksalnie pogłębić tą bradykardie :)

Co do innych leków to warto wziąć do ręki ulotki leków i po prostu przeczytać o dawkowaniu.
Duże znaczenie przy podjęciu decyzji o podaniu leków ma zebranie odpowiedniego wywiadu a także faktycznego stanu pacjenta i jego parametrów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.245 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account