Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać  pierwszej  pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia 100 tys. osób rocznie w Europie mogłoby dalej żyć, twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.  Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć  przeżywa to zdarzenie. Podjęcie  RKO przez świadków zdarzenia może spowodować  2-3-krotny wzrost przeżywalności. Na razie tylko w 1 przypadku na 5 pozaszpitalnych NZK podejmowana jest resuscytacja.

Każdego roku u około 400 tys. Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane  NZK, z czego w ok. 350, tys. przypadkach zdarza się  to poza szpitalem. Nagłe NZK poza  szpitalem może zdarzyć  się  wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń  rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego.

-Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie  krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi professor  Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.

Przykładowo, w Wielkiej Brytanii szacuje się, że częstość  występowania nagłego zatrzymania  krążenia poza szpitalem wynosi 60 tys.przypadków rocznie i w 30 tys.z nich interweniują  zespoły ratownictwa medycznego. Jedynie 14 procent dzieci i modzieży w szkołach regularnie uczy  się udzielać  pierwszej pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED.

 

Średnia częstość  udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia w Wielkiej Brytanii wynosi 30 procent, a przeżywalność  pozaszpitalnego NZK wynosi tylko 2 – 12 procent. Częstość  udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia różni się  w Europie, np. w regionie Andaluzji  w Hiszpanii wynosi zaledwie 12 proc, w Niemczech 15 proc, w Holandii 61 proc, w Szwecji 59 proc.

Aktualna przeżywalność  w pozaszpitalnym NZK w różnych krajach i regionach różni się  znacznie. Ogólna przeżywalność  w krajach tzw. Europy Wschodniej wynosi średnio 6 proc,  podczas, gdy w Holandii i krajach Skandynawskich (Norwegia, Szwecja) sięga 40 proc.

 Po raz pierwszy w jesieni tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC)  i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia  (NZK) będzie organizowany “Europejski Dzień  Przywracania Czynności Serca”. Celem  inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie,  u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym akcji będzie dzień 16 października, kiedy akcja obejmie młodzież  wszystkich krajów w Europie. To właśnie osoby  w młodym wieku są  głównymi adresatami tej kampanii, gdyż to w nich jest nadzieja na poprawę  przeżywalności w pozaszpitalnym NZK w przyszłości. W tym samym dniu również  członkowie  Parlamentu Europejskiego będą  uczeni udzielania pierwszej pomocy osobom z NZK z użyciem  automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) włącznie. Akcji będzie towarzyszyła kampania plakatowa w różnych językach, w Polsce z udziałem Polskiej Rady Resuscytacji.

-Jesteśmy głęboko przekonani, że gdyby więcej ludzi było szkolonych w prowadzeniu  resuscytacji (np. na lotniskach, ośrodkach sportowych, hotelach itp.) oraz gdyby więcej AED  było umieszczanych w strategicznych punktach, można by zredukować  o 50 procnet przypadki  nagłych zgonów sercowych”, dodaje Prof Castrén.

Umieszczając wpomniane wyżej liczby w kontekście, szacunkowe 350 tys. pozaszpitalnych  zgonów sercowych odpowiada 1,000 zgonom dziennie, każdego dnia w Europie tzn. 2 pełne  somoloty jumbo jet rozbijające się  codziennie bez osób przeżywających katastrofę. Dla  porównania 28,000 ludzi rocznie ginie w Europie z powodu wypadków drogowych, ale trzeba  podkreślić, że nakłady przeznaczane na bezpieczeństwo na drogach i w samochodach są  niewspółmiernie większe niżśrodki przeznaczane na resuscytację  krążeniowo-oddechową.

Kampania “Europejski Dzień  Przywracania Czynności Serca” podjęta przez ERC jest  odpowiedzią na Deklarację  Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa  członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o  Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia jako akcji edukacyjnej kierowanej do społeczeństwa,  lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia.

Poza dziećmi i młodzieżą  w wieku 12-16 lat a także młodymi dorosłymi, kampania “Europejski Dzień  Przywracania Czynności Serca” ma również  na celu edukację  nauczycieli, rodziców, osoby publiczne oraz polityków w zakresie pierwszej pomocy w NZK. ERC ma zamiar  mobilizować i wspomagać  wszystkie narodowe organizacje zajmujące sie resuscytacją  w  Europie poprzez plakaty, materiały informacyjne, porady i idee dotyczące kampanii, a  szczególnie aktywizować  szkoły, kluby sportowe i organizacje młodzieżowe.

W ramach kampanii dostępny będzie wielojęzyczny internetowy pakiet informacyjny ze  wskazówkami jak prawidłowo prowadzić  resuscytację  krążeniowo-oddechową, video  demonstracje przykładowych RKO, aplikacje prowadzenia RKO wraz z informacjami na  Twitterze i Facebooku oraz możliwościami interaktywnej wymiany opinii. Politycy Parlamentu  Europejskiego wezmą  udział  w sesjach szkoleniowych i demostracjach RKO w trakcie  “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.

-Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż  większość  ludzi uważa i z pewnością  ratuje życie” dodaje Prof Castrén. “Jest zrozumiałe, że ludzie obawiają  się  prowadzenia  resuscytacji, ale ta kampania pokaże, że jest to prosty i łatwy do nauczenia dla każdego sposób  postępowania. Zależy nam na tym, aby członkowie społeczeństwa zrozumieli, że posiadają  rzeczywistą  siłę  i możliwość  uratowania życia. Nawet niewielki wzrost w odsetku świadków NZK  podejmujących resuscytację  może uratować  wielu pacjentów”.

Strona organizatora: www.prc.krakow.pl

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
+2 #1 Darth Vader 2013-10-12 09:44
Niech pierwszej pomocy dalej nauczają ludzie nie mający o tym zielonego pojęcia...
Cytować | Zgłoś administratorowi
RKTS
+1 #2 RKTS 2013-10-12 10:02
W Polsce trzeba wyjeb.c religie ze szkół i zastąpić ją Pierwszą pomocą której nauczali by Ratownicy Medyczni to takie trudne!!! ilu Ratowników znalazło by prace? mnóstwo!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Darth Vader
+2 #3 Darth Vader 2013-10-12 10:15
Wątpię.
Cytować | Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+2 #4 marcin1975rm 2013-10-13 09:24
Cytuję RKTS:
ilu Ratowników znalazło by prace? mnóstwo!

Początkowy zamysł był taki aby PP nauczali ratownicy medyczni. Oburzyło się środowisko nauczycielskie, że niby co to takiego, że oni też potrafią... No i mamy specjalistów od nauczania badania tętna czy też wkładania czegoś twardego między zęby podczas ataku drgawek. Niestety tacy wciąż istnieją...
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account