Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 5 do 7 kwietnia w Myślenicach trwały Ogólnopolskie Manewry HOPR 2013 pod patronatem medialnym m.in. portalu „Ratownik-med.pl”. W tych dniach miasto leżące przy popularnej „Zakopiance”, czyli trasie między Krakowem a Zakopanem, stało się stolicą ratownictwa medycznego i miejscem, w którym słowa takie jak: RKO, pozycja bezpieczna, badanie urazowe czy triage, przewijały się znacznie częściej niż gdziekolwiek indziej.

Harcerze - ratownicy działający z ramienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, oprócz ćwiczeń i seminariów, codziennie musieli zmagać się z grami terenowymi, polegającymi na udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym. Przypadki takie jak m.in. cukrzyca, padaczka, osoba nietrzeźwa dławiąca się treścią żołądkową, nieprzytomna kobieta w ciąży, mężczyzna z nożem w udzie, znaleziony w krzakach czy liczne urazy, powstałe na skutek różnych wypadków w pozorowanych scenkach, stanowiły nie lada wyzwanie dla hoprowców..

Oprócz zimowej pogody, to doskonała gra aktorska pozorantów i świetna charakteryzacja na pewno wpłynęły na podniesienie realizmu scenek z jakimi przyszło zmierzyć się naszym ratownikom, którzy musieli wykorzystywać swoje umiejętności nabyte podczas kursów i nieraz wykazać się inwencją radzenia sobie w trudnych sytuacjach. – mówi jeden z koordynatorów medycznych Manewrów rat.med. Mariusz Fedorowicz.

Relacja filmowa z manewrów:

Punktem kulminacyjnym Ogólnopolskich Manewrów HOPR 2013 był pozorowany na płycie Myślenickiego Rynku wypadek komunikacyjny samochodu typu bus i osobowego, w następstwie którego doszło do wjechania w przystanek autobusowy pełen ludzi. Jako pierwsi zauważyli to patrolujący funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy natychmiast przystąpili do rozpoznania sytuacji i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Po otrzymaniu sygnału o potrzebie wsparcia dołączyli do nich Ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wspólnie niosąc pomoc 20 osobom poszkodowanym, mającym różne obrażenia. Utworzono strefy działania, takie jak: Triage, szpital polowy czy strefę porządkową, zajmująca się oddzieleniem gapiów i zapewnieniem drogi dla pojazdów ratowniczych wspomagając przy tym Straż Miejsk

Hoprowcy biorący czynny udział najczęściej jako obstawa w różnych wydarzeniach, muszą też być przygotowani na współpracę z profesjonalnymi służbami ratowniczymi na miejscu zdarzenia. Taki też był cel w tym przypadku, aby działać sprawnie, szybko i nie przeszkadzać sobie wzajemnie podczas akcji.  – dodaje rat.med Wojciech Mikołaj Kraus – koordynator medyczny Manewrów.

Po powiadomieniu CPR o zaistniałym zdarzeniu, kilka minut później przybyły pierwsze siły i środki. Na miejscu okazało się, że aby ewakuować poszkodowanego kierowcę i dziecko w foteliku, zakleszczonych w samochodzie osobowym, Straż Pożarna musiała użyć narzędzi hydraulicznych. Przybyły Zespół Pogotowia Ratunkowego, otrzymawszy raport od szefa strefy szpitala o stanie zdrowia i ilości poszkodowanych, decydował o transportach do najbliższych SOR-ów osób z przyznanym kolorem czerwonym, wymagających natychmiastowej pomocy. W międzyczasie Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zabezpieczali teren i przygotowywali dokumentacje tożsamości osób rannych. Cały przebieg akcji komentowany był dla publiczności, tak aby przybliżyć im, jakie działania podejmują służby na miejscu prawdziwego zdarzenia, zwracając przy tym uwagę na elementy pierwszej pomocy, które można wykorzystać, będąc świadkiem podobnego wypadku. 

Dzięki wspaniałej współpracy ze służbami ratowniczymi, jakie działają na ternie powiatu myślenickiego, entuzjastycznego przyjęcia naszej inicjatywy przez lokalne Władze i Sponsorów oraz nagłośnienie tego wydarzenia przez różnego rodzaju media, mogliśmy zrealizować wszystkie założone cele Manewrów, jakie sobie postawiliśmy. Niewątpliwie będzie to doskonała przygoda dla tych młodych ludzi, którzy  z  zaangażowaniem i pasją, pokonując niekiedy setki kilometrów, przyjeżdżając po to, aby promować ideę udzielania pierwszej pomocy. – powiedziała Komendantka Ogólnopolskich Manewrów HOPR 2013 – pwd. Magdalena Drabik HR, ratownik medyczny.

Manewry zakończyły się w niedzielę uroczystym Apelem i wręczaniem nagród dla uczestników. Najlepszy okazał się być Patrol z Warmii i Mazur, drugi z województwa Mazowieckiego, a trzeci z Małopolski.

Honorowy Patronat na tym wydarzeniem sprawowali:
Burmistrz MiG Myślenice Maciej Ostrowski, Józef Tomal – Starosta Powiatu Myślenickiego, Tomasz Burkat – Komendant Straży Miejskiej MiG Myślenice oraz mł. insp Artur Święch - Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach.

Siły i środki, biorące udział na miejscu zdarzenia
Ratownicy HOPR, PSP Myślenice (SLRt), OSP Myślenice – Śródmieście (GBARt), Zespół Ratownictwa Medycznego – Karetka typu „S” z SPZOZ w Myślenicach, Ambulans Ruchu Drogowego z WRD Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. 

Tekst: rat. med. Wojciech Mikołaj Kraus

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account