Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak informuje radio.rzeszow.pl, nawet kilkanaście skarg dotyczących problemów z uzyskaniem zlecenia na transport sanitarny zgłaszają tygodniowo pacjenci w podkarpackim oddziale NFZ.

Bezpłatny lub częściowo płatny transport karetką przysługuje osobom, które nie mogą samodzielnie się poruszać, lub też wymagają przy poruszaniu się pomocy osoby trzeciej. Lista schorzeń które uprawniają do takiego transportu jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia - jednak ostateczną decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje lekarz prowadzący leczenie.
Zgodnie z przepisami to lekarz, który np kieruje danego pacjenta do szpitala powinien, jeśli wymaga tego stan chorego, wypisać także zlecenie na transport. Tymczasem nierzadko pacjent odsyłany jest do lekarza rodzinnego. To dlatego, że wypisanie zlecenia oznacza, że dany ZOZ lub gabinet będzie musiał zapłacić za ten transport.

Tylko w przypadku lekarzy rodzinnych jest inaczej - w podstawowej opiece zdrowotnej NFZ na transport zawiera odrębne umowy. Problemy z uzyskaniem wniosku na transport należy zgłaszać w Narodowym Funduszu Zdrowia. Interwencje pracowników Funduszu - jeśli tylko transport pacjentowi przysługuje - zawsze kończą się pomyślnie dla chorego.

Więcej: radio.rzeszow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account