Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W tragedii w Lubuskiem siedem osób zginęło w szambie. Każda kolejna chciała ratować poprzednią. Kapitan Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu radzi: ratujmy tak, byśmy za chwilę sami nie potrzebowali pomocy.

Rozmowa portalu Pomorska.pl z kpt. Arkadiuszem Piętakiem, z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu

W Lubuskiem 7 osób zginęło w szambie. Każda kolejna chciała ratować poprzednią. Dlaczego siarkowodór jest taki niebezpieczny?

Siarkowodór ma charakterystyczny zapach zgniłych jaj. Powstaje w wyniku gnicia materii organicznej. Jest cięższy od powietrza, osiada na dnie zbiorników, w rowach, szambach. Jego oddziaływanie zależy od stężenia. Kontakt z nim uszkadza wzrok, przy stężeniu powyżej 1 grama na metr sześcienny jeden wdech może być śmiertelny.

Gdy jesteśmy świadkami podobnego zdarzenia, widzimy, że ktoś stracił przytomność w szybie szamba, jaki powinien być nasz pierwszy odruch?

Gdy jesteśmy świadkami zatrucia
Gdy mamy do czynienia z osobą, która straciła przytomność, co trzeba zrobić najpierw?

Przede wszystkim jak w każdej sytuacji stresowej nie możemy wpadać w panikę i nasze działania nie mogą być chaotyczne. Musimy upewnić się czy nam i osobie poszkodowanej nie zagraża jakieś dodatkowe niebezpieczeństwo, upewniamy się czy jesteśmy bezpieczni i przystępujemy do działań. Sprawdzamy czy osoba poszkodowana reaguje, czy oddycha. Jeżeli nie, udrażniamy drogi oddechowe i znowu sprawdzamy oddech. Głośno wołamy o pomoc i dzwonimy lub prosimy kogoś o zadzwonienie pod któryś z numerów alarmowych: 998 Straż Pożarna, 999 Pogotowie Ratunkowe, 997 Policja, 112 telefon alarmowy. Po udrożnieniu dróg oddechowych, jeżeli osoba nie odzyskała przytomności i nie oddycha, przystępujemy do resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze, i tak do skutku, aż osoba poszkodowana odzyska świadomość, oddech, przyjadą służby ratownicze lub opadniemy z sił. Warto zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy i przejść szkolenie z tego zakresu. Nigdy nie wiemy kiedy takie umiejętności mogą nam się przydać.

Czytaj więcej: pomorska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account