Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zanim wezwiemy karetkę pogotowia, warto wiedzieć, w jakich przypadkach można to zrobić, a kiedy pogotowie do nas nie przyjedzie.

Bliska ci osoba nagle źle się poczuła lub, co gorsza, straciła przytomność? A może po prostu ktoś leży obłożnie chory lub bardzo boli go głowa? W tym drugim przypadku często nie mamy pewności, czy możemy wezwać pogotowie. Bo przecież karetka przyjeżdża tylko w przypadku, gdy komuś stało się coś poważnego...

I tak zwykle bywa, bowiem dyżurny pogotowia rzadko kiedy chce wysłać zespół medyczny, gdy osoba, która źle się czuje, jest przytomna.
Wysyła pacjenta na wizytę w przychodni, a gdy jest noc lub święto, do dyżurującej przychodni. Niektórzy dzwoniący radzą sobie z tym kłamiąc, że ich bliski zasłabł. Jak to więc jest z tym pogotowiem? Kiedy można wezwać karetkę? Rozwiewamy wątpliwości. Wzywać czy nie wzywać? Oto jest pytanie!

Według przepisów, które naświetlili nam pracownicy Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, czyli innymi słowy pogotowia ratunkowego, lub wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym (w skrócie SOR) powinny mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w stanach nagłych. Wezwanie pogotowia może mieć więc miejsce tylko wtedy, gdy przypadek jest uzasadniony.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

marcin1975rm
0 #1 marcin1975rm 2014-03-09 08:17
A zatem można karać za nieuzasadnione wezwania?
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account