Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W każdej z tych sytuacji możesz skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Gdzie należy się zgłosić?

Do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wykaz takich placówek (z adresami i telefonami) powinien znajdować się w każdej przychodni POZ i być widoczny z zewnątrz. Pomocne informacje znajdziesz również na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ (telefony, mapki położenia).

Pomoc jest udzielana w godzinach 18–8 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy (soboty, niedziele oraz święta). W ramach nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej możesz uzyskać poradę także przez telefon oraz wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu.

O konieczności wizyty domowej decyduje lekarz (musi ona mieć uzasadnienie medyczne). W jakich wypadkach można skorzystać z takiej pomocy? Gdy dojdzie do nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przynoszą spodziewanej poprawy.

Przykładowe sytuacje: infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, bóle brzucha nieustępujące po środkach rozkurczowych, biegunka i wymioty, bóle głowy nieustępujące po środkach przeciwbólowych, nagłe bóle kręgosłupa, stawów, zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej).

Dyżurujący lekarz jest zobowiązany do udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Może także skierować cię do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia.
Jakie usługi nie są świadczone?

Wizyty kontrolne, wystawienie recepty na stosowane stale leki, wypisanie skierowania do specjalisty lub rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia. W takich sprawach powinnaś zgłosić się do swojej przychodni POZ (w godz. 8–18).

Czytaj więcej: kobieta.interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account