Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W krajach UE dochodzi każdego roku do 1,2 mln zakłuć igłami zdarzających się pracownikom służby zdrowia. Tymczasem po 6 miesiącach od wejścia w życie dyrektywy 32/2010/UE, dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w ochronie zdrowia, okazuje się, że jej przepisy nie zostały w pełni wdrożone w żadnym z państw członkowskich.

Zebrani na IV Szczycie European Biosafety Network w Warszawie (2 grudnia) przedstawiciele: Komisji Europejskiej, polskiego parlamentu, stowarzyszeń pielęgniarskich i europejskich państw członkowskich Europejskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego, zwracali uwagę, że wciąż brak jest wyraźnych działań prowadzących do zwiększenia bezpieczeństwa pracy w placówkach służby zdrowia.

Problemem pozostaje m.in dostęp do bezpiecznego sprzętu, brakuje oceny ryzyka związanego z danym stanowiskiem pracy, a poziom wiedzy pracowników o zagrożeniach związanych z pracą w placówkach służby zdrowia wciąż jest niezadawalający.

Francisco Alvarez z Komisji Europejskiej podkreślał, że w efekcie dziś należy uznać, że implementacja przepisów dyrektywy jest obecnie na poziomie minimalnym. Jak zaznaczał świadomość tego, że inwestycja w bezpieczne warunki pracy szybko się zwraca, jest obecnie mała zarówno u decydentów, pracodawców jaki i samych pracowników.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account