Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opadnięcie kącika ust, osłabienie kończyn, zaburzenia mowy lub widzenia - to pierwsze objawy udaru mózgu, które - zdaniem neurologów - każdy powinien umieć rozpoznać i jak najszybciej wezwać pomoc.

Udar mózgu jest główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych oraz drugą co do częstości przyczyną zgonów na świecie. W Polsce rocznie odnotowuje się 75-80 tys. nowych zachorowań. Kluczowa dla dalszych rokowań, w tym sprawności chorego, jest szybkość udzielonej pomocy lekarskiej.

Aby zwiększyć świadomość na temat udaru, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Napłynęło blisko 70 prac z różnych części Polski. W piątek (29 listopada) wręczono nagrody laureatom.

- W młodym wieku udar występuje bardzo rzadko, to choroby ludzi w wieku powyżej 65 lat. Chcieliśmy jednak podnieść świadomość społeczną. Dziecko przebywa obok osoby dorosłej, może być tak, że ktoś bliski - rodzic, dziadek - będzie miał takie objawy i trzeba będzie podjąć działania. Czas jest bezcenny, bo dostęp do nowoczesnych leków jest w stanie blisko połowę ludzi uwolnić od inwalidztwa, które wymagałoby opieki osób trzecich. Tak jak edukujemy dzieci, co robić na wypadek pożaru, tak powinny wiedzieć, co robić w razie tego rodzaju dolegliwości. Każdy powinien to wiedzieć - powiedziała neurolog dr Anetta Lasek-Bal z GCM.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account