Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak informuje "Medycyna Praktyczna", Resort zdrowia zrezygnował z projektowanego w kwietniu zapisu, który zobowiązywał szpitale do zapewnienia całodobowego stacjonowania karetki w miejscu udzielania świadczeń.

Minister Zdrowia podpisał 7 sierpnia rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zmiany wprowadzone przez nowe przepisy dotyczą posiadania przez placówki oferujące leczenie szpitalne stanowiska intensywnej terapii oraz dostępu do środka transportu medycznego.

Zgodnie z nowymi przepisami szpital musi "zapewniać co najmniej dostęp do środka transportu sanitarnego, z uwzględnieniem wskazań medycznych i ciągłości postępowania oraz w przypadkach uzasadnionych medycznie dostępu do opieki lekarskiej porównywalnej z udzielaną przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego".
Ostatecznie więc resort zrezygnował z projektowanego w kwietniu zapisu, który zobowiązywał szpitale do zapewnienia całodobowego stacjonowania środka transportu sanitarnego w lokalizacji, w której są udzielane świadczenia gwarantowane.

– Cieszymy się, że minister wycofał się z tego pomysłu, bo obowiązek posiadania karetki całodobowo nie ma sensu. Zrujnowałby szpital finansowo, a i chorym nie zapewnił większego bezpieczeństwa – mówi Anna Knysok, dyrektor Szpitala Miejskiego w Chorzowie. Utrzymanie karetki kosztuje rocznie lecznicę 0,5-1 mln zł.

– Pieniądze te szpitale będą musiały wygospodarować z niezwiększonego w tym celu kontraktu z NFZ. Uszczupli to pulę środków wydatkowanych bezpośrednio na leczenie pacjentów – alarmował w trakcie konsultacji społecznych Maciej Błaszczyk, naczelny lekarz w Szpitalu Klinicznym im. H. Ślęcickiego w Poznaniu.

– Już teraz zapewniamy chorym karetki. Mamy podpisane umowy z ich dysponentami i w razie potrzeby, np. gdy chcemy przewieźć pacjenta do szpitala specjalistycznego, karetka przyjedzie do nas w ciągu 30 minut – tłumaczy dyr. Knysok.

Źródło: prawo.mp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account