Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szpitale może to kosztować miliard rocznie. Skąd mają go wziąć?

Gdyby wszystkie oddziały szpitala mieściły się w jednym budynku, kobietę natychmiast przeniesiono by na intensywną terapię. Ale w Skierniewicach ortopedia mieści się w pawilonie oddalonym o 150 m od głównego gmachu.

Transport osoby w ciężkim stanie na wózku nie wchodzi w grę - nie pozwalają na to przepisy. W pogotowiu były wolne karetki, ale tylko takie, które mają jeździć do nagłych wypadków. Za wykorzystanie ich do transportu między szpitalami NFZ nakłada na pogotowie kary. A karetka transportowa pogotowia akurat przewoziła innego chorego. Do kobiety wezwano więc ambulans z Łodzi. 70 km pokonał w godzinę. Przewiózł chorą na intensywną terapię, gdzie kobieta wkrótce zmarła.
Ten przypadek stał się w Polsce głośny. Ale Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że podobnych zgłoszeń ma więcej. Każdy szpital musi wprawdzie mieć umowę z pogotowiem lub specjalistyczną firmą na transport chorych, jednak - jak pokazuje życie - to nie wystarcza. Dlatego w resorcie wymyślono, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będą obowiązkowe całodobowe dyżury karetek przy wszystkich szpitalach, które nie mają oddziałów intensywnej terapii. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie szpitale, w których nie leży się dłużej niż jeden dzień.

Zapis o karetkach znalazł się właśnie w projekcie rozporządzenia o warunkach, jakie muszą spełniać szpitale, by otrzymać kontrakt z NFZ na następny rok. Mają mieć wyposażenie i obsługę "odpowiadające" zespołowi karetki specjalistycznej w pogotowiu. Oznacza to, że taki ambulans musi mieć sprzęt do ratowania życia oraz że w jego zespole musi być lekarz. W uzasadnieniu do projektu resort pisze, że na zmianie skorzystają chorzy, bo "skróci się czas oczekiwania na udzielenie im niezbędnych świadczeń", a tym samym nastąpi "zwiększenie bezpieczeństwa i jakości świadczeń udzielanych pacjentom".

Więcej: wyborcza.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account