Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Intensywna terapia jest specjalnością nieco inną niż anestezjologia. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia dopuszczającym lekarzy z innych dziedzin poza anestezjologią do świadczenia intensywnej terapii zaistniało jednak pewne kuriozum: wymieniono wszystkie specjalności, które mogą udzielać usług IT poza medycyną ratunkową, która ma największe spoiwo ze specjalnością, którą jest IT.

Myślę, że anestezjolodzy nie są tutaj przeciwni temu rozwiązaniu, czy w jakiś sposób chcą podkreślić swoją wartość( chociaż mieli by do tego prawo w końcu oni stworzyli ta specjalność), żeby nie dopuścić innych do intensywnej terapii. Jesteśmy dalecy od tego, ale chodzi o to, żeby stworzyć OIT, w których będą pracować inni specjaliści, ale na tym samym poziomie, który jest zapewniany obecnie. Do tego poziomu dochodziliśmy przez wiele, wiele lat. Przede wszystkim chodzi nam o pewne standardy, które obowiązują. Standardy wyposażenia i standardy umiejętności, standardy w liczbie pielęgniarek, które pracują na tych oddziałach. Ten trend, który w tej chwili zyskał podstawy prawne, niewątpliwie ma u swoich korzeni to, że te procedury IT są lepiej opłacane przez NFZ. W tej chwili mamy przecież oddziały intensywnej opieki medycznej, kardiologicznej, chirurgicznej itd., W ten sposób funkcjonują oddziały w USA i wielu krajach europejskich, ale założenia intensywnej terapii w Polsce, jest takie że jest to oddział interspecjalistyczny, tu są leczeni chorzy z zagrożeniem życia, wynikającym z wszystkich możliwych przyczyn.

Jeżeli teraz będziemy chcieli to transponować na poszczególne specjalistyczne oddziały, to pytam się, czy oddział IT hematologiczny przyjmie pacjenta po urazie? Bo w założeniach i aktach prawnych jest napisane ze w OIT leczy się wszystkie stany zagrożenia życia. Anestezjolodzy stworzyli intensywna terapię wykorzystując nabyte umiejętności z pracy na sali operacyjnej i doświadczenia z pracy na zachodzie gdzie byli częstymi gośćmi ze względu na wysoki poziom umiejętności i znajomość jezyków obcych ,przywożąc nowe sposoby w leczeniu stanów zagrożenia życia.A potraktowani zostali przez Ministra nieładnie ,bowiem wprowadzając rozporządzenie nie zapytano nas ( Towarzystwa Anestezjolgii i Intensywnej Terapii) o opinie.

Intensywna terapia jest specjalnością nieco inną niż anestezjologia. Z anestezjologii do IT wnosi się bardzo wiele. Przede wszystkim umiejętność rozpoznawania i leczenia niewydolności oddechowej, to znaczy nabycie takiego odruchu szybkiego działania ze względu na to, że anestezjolog pracuje z pacjentem, za którego przejmuje całkowicie odpowiedzialność, przede wszystkim za prowadzenie oddechu, monitorowanie układu krążenia. To są elementy, które w moim przekonaniu bardziej predysponują do tej specjalności anestezjologa niż inne specjalności, chociaż wiadomo, że w tej chwili przepisy się zmieniły i specjalizację IT będą mogli robić lekarze innych specjalności. Jest pewne kuriozum w rozporządzeniu ministra zdrowia – wymieniono wszystkie specjalności poza medycyną ratunkową, która ma największe spoiwo ze specjalnością, którą jest IT.

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account