Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nowoczesne oddziały ratunkowe - zamiast ratować - zamieniły się w całodobowe poradnie i przynoszą straty tak duże, że już co dziesiąty został zamknięty - informuje "Gazeta Wyborcza". Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała niedawno pięć SOR-ów. Z jej raportu wynika, że od 30 do 80 procent przyjętych na te oddziały pacjentów nie potrzebowało pomocy w szpitalu.

Przeciążone SOR-y przynoszą w większości straty, więc ich ubywa. W 2010 roku było ich w całym kraju 230, teraz - o 20 mniej.

Nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe miały być dumą polskich szpitali - pisze "Gazeta Wyborcza". Powstały po to, by szybko pomagać osobom w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Pracujący na nich lekarze mają dokonywać selekcji pacjentów i zajmować się w pierwszej kolejności najpoważniejszymi przypadkami. Po wstępnych badaniach muszą zaś błyskawicznie podjąć decyzję o lekach, zabiegach czy przetransportowaniu chorego do specjalistycznego ośrodka.

Problem w tym, że na oddziały ratunkowe zgłasza się wielu pacjentów, którzy powinni trafić do zwykłej poradni. Jako przykład "GW" podaje listopadową niedzielę na oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Na ponad 100 pacjentów przyjętych wtedy na SOR tylko jedna trzecia potrzebowała pilnej pomocy.

Również pogotowie często błędnie przewozi pacjentów na SOR-y.

Kilka tygodni temu Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport z kontroli w pogotowiu i na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jak pisze "GW", pogotowie wypadło w nim dobrze - jest w dobrej kondycji finansowej, a wezwane na ogół wyjeżdża do pacjenta w ciągu 10 minut. SOR-y dostały dużo gorszą ocenę.

A ponieważ są przeciążone, w większości przynoszą straty. Efekt: mamy ich coraz mniej. W 2010 roku było ich w całym kraju 230, teraz - 210.

Źródło: rmf24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

maria4n
-14 #1 maria4n 2012-12-28 10:16
Pogotowie błędnie przywozi do szpitali?
Jeżeli pacjent sobie życzy jechać do szpitala pogotowie nie może mu odmówić.
Zgłoś administratorowi
shire
+2 #2 shire 2012-12-28 13:01
Polecam oryginalny artykuł z którego zaczerpnięto w/w fragmenty: http://wyborcza.pl/1,75478,13112338,Ratowanie_zycia_sie_nie_oplaca.html
Polecam oryginalne wypowiedzi:
- JJ'a który stwierdza iż pieniądze z pogotowia winny być przeznaczone na SOR (jego żenujące opinie akurat mnie już nie dziwią)
- wicedyrektora bielskiego szpitala, który stwierdza iż ludzie powinni trafiać nie na SOR, a do... pogotowia :oops:
Dopóki w tym kraju nie będzie ludzi kompetentnych do informowania opinii publicznej, dopóki będziemy czytali tego typu "kwiatki" :-*
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
+1 #3 Darth Vader 2012-12-28 15:00
Były szef NFZ, Andrzej Sośnierz: Poradnie rodzinne i punkty nocnej opieki, tak jak pogotowie i SOR, dostają ryczałt. Ale NFZ nie bada, na ile efektywnie opiekują się swoimi chorymi.

To po jaki ch... jest ten NFZ, grzecznie pytam...

JJ tradycyjnie, na granicy pomroczności jasnej...
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+9 #4 marcin1975rm 2012-12-29 15:06
Cytuję Darth Vader:
To po jaki ch... jest ten NFZ, grzecznie pytam...

Podejrzewam, że nawet w NFZ tego nie wiedzą...
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
-1 #5 Darth Vader 2013-01-01 16:56
Cytuję maria4n:
Pogotowie błędnie przywozi do szpitali?
Jeżeli pacjent sobie życzy jechać do szpitala pogotowie nie może mu odmówić.

Jeżeli funkcjonujesz w systemie PRM zmień profesję czym prędzej
Zgłoś administratorowi
ww61
+1 #6 ww61 2013-01-02 16:31
Może gdyby SOR wystawiał NFZ rachunki za pacjentów,którz y nie skorzystali bo nie mieli możliwości lub nie chcieli skorzystać z pomocy nocnego i świątecznego POZ lub nietykalnych tzw lekarzy rodzinnych NFZ znalazł by złoty środek.Poprzez własną kieszeń nie tylko osoby cywilne powinny się uczyć życia
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
0 #7 Darth Vader 2013-01-02 19:09
Cytuję ww61:
Może gdyby SOR wystawiał NFZ rachunki za pacjentów,którzy nie skorzystali bo nie mieli możliwości lub nie chcieli skorzystać z pomocy nocnego i świątecznego POZ lub nietykalnych tzw lekarzy rodzinnych NFZ znalazł by złoty środek.

Kiedyś już napisałeś. Dopóki pieniądze idą przed, a nie za pacjentem, ta patologia nigdy się nie zakończy.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account