Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zlecił przeprowadzenie ankiety, która ma odpowiedzieć na pytanie, jakie są przeciętne zarobki lekarzy w Polsce. Do tej pory w badaniu wzięło udział 1546 lekarzy.

Ankieta jest formą przygotowania do akcji "Dziękujemy, odchodzimy" planowanej przez OZZL. Ma ona również związek z zapowiedziami rządu, że zostanie powołana "zewnętrzna" (to jest niezależna od NFZ) instytucja wyceniająca świadczenia zdrowotne, refundowane przez Fundusz. OZZL domaga się, by elementem wyceny procedur - czym ma się zajmować Agencja Taryfikacji - było też wynagrodzenie lekarza.

”Rządzący twierdzą, że obecne wynagrodzenia lekarzy są za duże i z tego powodu szpitale zadłużają się. Można się zatem spodziewać, że ich intencją będzie obniżenie płac lekarzy. Zrobią to, jeżeli pozostaniemy bierni” - czytamy w komentarzu na stronie internetowej OZZL.

Związek chce, by średnia pensja lekarza ze specjalizacją na etacie w Polsce była równa trzem średnim krajowym.

Ile zarabia obecnie statystyczny lekarz? Dziennik Łódzki, który omawia wyniki badań wśród lekarzy twierdzi, że po odrzuceniu zarobków rekordzistów i tych z najniższymi pensjami średnia płaca lekarza na etacie w woj. łódzkim to 4 tys. zł brutto.

Właśnie tyle zarabiają średnio na etacie lekarze specjaliści z tytułem doktora nauk medycznych m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. M. Konopnickiej w Łodzi. Na tyle mogą też liczyć specjaliści w miejskich szpitalach. Lepiej zarabiają lekarze rodzinni w przychodniach POZ. Na etacie dostają średnio 6 tys. zł brutto.

Ci, którzy mają kontrakty zarabiają więcej od etatowców zarówno ze szpitali, jaki i przychodni. Według OZZL, średnie wynagrodzenie lekarza kontraktowego wynosi 8,5 tys. zł brutto.

Dla porównania warto przytoczyć dane MZ z raportu, który powstał w oparciu o ankietę rozesłaną do dyrektorów szpitali. Wynika z niego, że średnie zarobki lekarza specjalisty wynoszą z dodatkami 5 tys. złotych brutto. Lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji mogą natomiast liczyć na 6600 zł brutto miesięcznie, z drugim 7200 zł brutto. Ordynatorzy zarabiają średnio ponad 9600 zł.

Komentując opracowanie resortu zdrowia Zdzisław Szramik z OZZL zauważył, że błędem przy obliczaniu wynagrodzeń jest podawanie ich wysokości bez rozróżnienia pensji lekarzy kontraktowych i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ponadto zwrócił uwagę, że zarobki podawane przez resort są pensjami podstawowymi wraz z dodatkami za dyżury.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
+3 #1 Darth Vader 2012-12-08 12:55
Papier przyjmie wszystko! No, może poza dochodami z prywatnych gabinetów...
Zgłoś administratorowi
ww61
+2 #2 ww61 2012-12-08 13:09
Tak,papier przyjmie wszystko,szczeg ólnie ten wielowarstwowy. Wiem,że nie dotyczy to wszystkich lekarzy ale generalnie wygląda na to,że wstydzą się oni ujawnić swoje prawdziwe dochody :oops:
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account