Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sejm przyjął w piątek (23 listopada) nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym. Określa ona kryteria, jakie muszą spełniać lekarze pracujący w wyjazdowych zespołach specjalistycznych.

Ustawę poparło 300 posłów, żaden nie był przeciwko, 136 wstrzymało się od głosu

Jak tłumaczyli autorzy ustawy, nowelizacja była konieczna, ponieważ w przeciwnym razie po 1 stycznia 2013 r. ponad 600 lekarzy straciłoby uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których od 1 stycznia 2013 r. świadczeń będzie mógł udzielać tylko tzw. lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Zgodnie z nowelą lekarzem systemu ratownictwa medycznego będzie mógł być do 2020 r. lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty, albo ten, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

Ustawa zakłada ponadto, że lekarzem systemu może być też lekarz, który ma doświadczenie "3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala". Lekarz ten będzie zobowiązany do rozpoczęcia do 1 stycznia 2015 r. specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej.

Na początku przyszłego roku resort zdrowia przedstawić ma założenia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
+2 #1 Darth Vader 2012-11-23 16:02
Niestety, posłowie nie poszli po rozum do głowy :sad: Zamiast dostosować lekarzy do wymogów ustawy, dostosowano ustawę do lekarzy...
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+2 #2 marcin1975rm 2012-11-23 21:56
Ta nowelizacja z góry zakłada, że problem nie zostanie rozwiązany. I to wiadomo już dzisiaj. Oby kolejna miała miejsce wcześniej niż w grudniu 2014 roku...
Zgłoś administratorowi
shire
0 #3 shire 2012-11-24 13:52
Rok 2010 - nowelizacja ustawy, która ma rozwiązać problemy obsad lekarskich w ambulansach PRM.
Rok 2010 - kolejna nowelizacja ustawy, która ma rozwiązać problemy obsad lekarskich w ambulansach PRM.
Rok 2014 - kolejna (po dwóch wcześniejszych) nowelizacja ustawy, która ma rozwiązać problemy obsad lekarskich w ambulansach PRM?
Zgłoś administratorowi
ww61
0 #4 ww61 2012-11-24 15:34
W sumie nowelizacja bez nowelizacji lekarze niesystemowi w karetce systemu w których ratownik powinien być kierownikiem i bardzo abstrakcyjny pomysł w specjalizowaniu się lekarzy w medycynie ratunkowej,nie biorąc pod uwagę faktu jak trudno jest specjalizować się w jakiejkolwiek specjalizacji lekarzom.
Zgłoś administratorowi
irek
+1 #5 irek 2012-11-25 21:02
Jak się nie zobowiąże do podjęcia specjalizacji to co? żałosne
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account