Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W przypadku uzasadnionych podejrzeń, szef może zweryfikować, czy osoba na zwolnieniu lekarskim właściwie wykorzystuje czas, który powinien być przeznaczony na leczenie i rehabilitację.

Zatrudniający ma prawo sprawdzić, co pracownik robi w czasie zwolnienia, czy nie wykonuje zajęć niezgodnych z celem wskazanym w zaświadczeniu lekarskim - Dziennik Gazeta Prawna przypomina obowiazujące zasady kontroli.

Dotyczy to nie tylko zwolnienia spowodowanego chorobą pracownika, ale także koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W tym drugim przypadku można także zbadać, czy poza pracownikiem nie ma w domu innych dorosłych mogących opiekować się chorym (nie odnosi się to do opieki nad dzieckiem do 2. roku życia).

W przypadku gdy osoba kontrolująca nie zastanie chorego pracownika w miejscu zamieszkania, należy w miarę możliwości ponowić kontrolę i wyjaśnić przyczyny tej nieobecności. Może być ona usprawiedliwiona np. wizytą kontrolną u lekarza czy rehabilitacją. Jeżeli jednak absencje powtarzają się i nie udaje się uzyskać ich sensownego wyjaśnienia, pracodawca może uznać, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i odmówić wypłaty wynagrodzenia za okres choroby i zasiłku chorobowego.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
0 #1 Darth Vader 2012-10-16 13:03
I dobrze!
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account