Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym zostanie w poniedziałek (24 września) uroczyście otwarte Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Projekt zrealizowany w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko kosztował ponad 30 mln zł.

Inwestycja w nowoczesną placówkę dydaktyczną została w 85 proc. zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w 15 proc. z budżetu państwa. Z zasobów katowickiego Centrum korzystać będą studenci kierunków lekarskich, kierunku lekarsko-dentystycznego, farmacji, biotechnologii i neurobiologii, a w ograniczonym zakresie ratownictwa medycznego i położnictwa.

W Centrum znajduje się sześć sal symulacyjnych: sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, sala pediatryczna i sala porodowa oraz obszar dostosowany do symulacji zdarzeń przedszpitalnych z symulatorem ambulansu.

Jednostka wyposażona jest w dziesięć zaawansowanych symulatorów pacjenta: siedem symulatorów osoby dorosłej, symulator dziecka, symulator niemowlęcia i symulator porodowy z symulatorem noworodka.

W salach symulacyjnych znajduje się niezbędny sprzęt medyczny, m.in. aparat do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, laryngoskopy oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych.

Wszystkie sale symulacyjne wyposażone są w system audio-wideo umożliwiający nagrywanie sesji symulacyjnych. System komputerowy łączy te nagrania z zapisem parametrów fizjologicznych symulatora oraz zapisem czynności wykonanych przez ćwiczących. Gotowy zapis dający pełen obraz sesji symulacyjnej jest następnie odtwarzany i omawiany podczas debriefingu.

Oprócz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia zaawansowanych sesji symulacyjnych Centrum udostępnia dwie sale ćwiczeniowe, przeznaczone głównie do ćwiczeń umiejętności manualnych.

Wyposażono je w manekiny do nauki zaawansowanych zabiegów ratowniczych oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, modele kończyn do nauki wkłuć, iniekcji doszpikowych, modele do nauki znieczuleń rdzeniowych, modele do nauki intubacji, konikotomii, odbarczania odmy opłucnowej i drenażu jamy opłucnowej, modele porodowe, do nauki cewnikowania dróg moczowych i zestawy do małej chirurgii.

Obok pomieszczeń symulacyjnych Centrum posiada pomieszczenia wyposażone w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe wykorzystanie technologii ICT w kształceniu, w tym m.in. dwie multimedialne sale wykładowo-ćwiczeniowe czytelnię multimedialną oraz pomieszczenie pracy własnej, gdzie znajdują się komputery z dostępem do Internetu z możliwością skanowania.

W całej placówce zapewniony jest bezprzewodowy dostęp do Internetu, a osoby korzystające z infrastruktury mają wygodny dostęp do zasobów cyfrowych SUM.

Uroczyste otwarcie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej zaplanowane jest na poniedziałek (24 września).

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account