Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Projekty nowelizacji ustaw o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadal wywołują emocje. Również jeśli chodzi o tych, którzy za realizację przepisów ustawy odpowiadają.

Chodzi o kwestie przymusowego szczepienia dzieci i dorosłych, które jakoby wprowadza nowelizacja wyżej wymienionych ustaw. Jakoby, ponieważ Główny Inspektor Sanitarny wyjaśniał, że modyfikacje przepisów, które mają na celu nadanie spójności już istniejącym obowiązkom ustawowym, są w nieprawdziwy sposób przedstawiane jako ograniczanie praw obywatelskich m.in. odnośnie wprowadzenia przymusu bezpośredniego dla wykonywania szczepień.

Jeden ze znowelizowanych przepisów mówi o tym, iż "o zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne" - przypomina portal gazeta.pl, zastanawiając się jednocześnie, czy felczer to już zawód medyczny na wymarciu.

Według Centralnego Rejestru Felczerów, który na zlecenie Ministerstwa Zdrowia prowadzi Naczelna Izba Lekarska, w Polsce jest 285 felczerów czynnych zawodowo i 727 nie wykonujących zawodu.

Felczerem jest osoba, która nie ukończyła wyższych studiów medycznych, lecz zdobyła odpowiednie kwalifikacji na poziomie średnim. W Polsce od wielu lat nie kształci się nowych felczerów, jednakże osoby, które w przeszłości wykształciły się w tym zawodzie, mogą go dalej wykonywać.

Zgodnie z przepisami nowelizowanej ustawy z 1950 roku o zawodzie felczera, ma on prawo do m.in. oceny stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania, ustalania rozpoznania choroby, wdrażania leczenia oraz przepisywania na recepcie produktów leczniczych i wyrobów medycznych zgodnie z odrębnymi przepisami, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wykonywania defibrylacji automatycznej.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account