Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niemal tradycyjnie w okresie wakacyjnym w mediach pojawiają liczne informacje i apele o oddawanie krwi. Jest to trudny okres dla stacji krwiodawstwa. Brakuje zapasów krwi zwłaszcza z grup minusowych.

Na zasłużone urlopy wyjeżdżają krwiodawcy, na wakacjach są studenci stanowiący pokaźną grupę aktywnych dawców a zapotrzebowanie na krew przez szpitale chociażby ze względu na wzmożoną ilość w tym okresie wypadków drogowych, wzrasta. Niestety krwi zgromadzić wcześniej, na zapas, po prostu się nie da.

Krew nie jest zamrażana, pobierana jest do płynu konserwującego po to, by utrzymać ją w stanie płynnym, zapobiec procesowi starzenia się i utrzymać jej właściwości biochemiczne i fizjologiczne. W takim płynie krew może być przechowywana maksymalnie przez 42 dni.

W tym roku, podobnie w jak poprzednich latach w wakacje odnotowywany jest spadek oddawania krwi, ale jak do tej pory generalnie, co podkreślą szefowie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, nie jest źle z dawstwem. Choć krwi potrzeba coraz więcej, to także w okresie wakacyjnym udaje się jej niemało zebrać, co jest zasługą aktywnych działań podejmowanych przez regionalne centra.

- Kiedy mamy kłopoty z jakąś grupą krwi ratujemy się akcją sms-ową. Wysyłamy do naszych krwiodawców sms-y że potrzebujemy określoną grupę krwi i muszę powiedzieć, że odpowiadają na te prośby z pełnym zaangażowaniem - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Dyląg, kierownik działu organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krew można oddawać nie tylko w stałych miejscach poboru krwi ale także w specjalnych mobilnych punktach - krwiobusach pojawiających się w różnych miejscach, między innymi w czasie imprez plenerowych. Także stacje krwiodawstwa starają się zachęcać dawców różnymi atrakcjami.

Ci którzy oddadzą krew na przykład we wtorek na Górze św. Anny (17 lipca) lub 28 i 29 lipca w Krasiejowie otrzymają bezpłatną wejściówkę do JuraParku. Także dawcy na Opolszczyźnie w ramach akcji "Nie masz pomysłu na wakacje? Oddaj krew na wakacje, uratuj innym życie" mogą wygrać wycieczki do Włoch i stałe wejściówki do JuraParku.

RCKiK w Katowicach ze swoimi mobilnymi punktami poboru krwi będzie obecna w czasie XIV Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla "Ku Przestrodze" w Chorzowie (29 lipca), a także są plany obecności w czasie OFF Festivalu w Katowicach (2-5 sierpnia) i w czasie XVIII Przystanku Woodstock (2-4 sierpnia) w Kostrzynie.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account