Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Duże rejony, w których dyspozytor rozporządza znaczną liczbą karetek, oraz scentralizowany system ratownictwa, są skuteczniejsze od poprzedniego rozwiązania - przekonuje prof. Andrzej Zawadzki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Po tym jak dyspozytor pogotowia z Olsztyna skierował karetkę pod niewłaściwy adres (dwie miejscowości miały identyczną nazwę) pojawiły się wątpliwości co do zasadności centralizacji systemu PRM. Być może gdyby istniały małe dyspozytornie powiatowe znające dobrze swój teren, nie doszłoby do takiej pomyłki. Nie są one jednak przyszłością ratownictwa. Należy dążyć do stworzenia zintegrowanego ogólnokrajowego systemu. Jeśli chodzi o błędy - zdarzają się: nie da się ich całkowicie wyeliminować. Należy je jednak dokładnie analizować i pilnować, aby się nie powtarzały.

Funkcja dyspozytora jest jedną z najtrudniejszych w pogotowiu. Jego słuszna decyzja może uratować komuś życie, błędna - wyrządzić szkodę nie do naprawienia. Nie mamy specjalnych jednostek szkolących dyspozytorów, nie ulega jednak wątpliwości, że powinny to być osoby z określonymi predyspozycjami: muszą umieć wczuć się w sytuację i szybko nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Najlepiej, jeśli są to umiejętności wrodzone.

Zintegrowany system ratownictwa medycznego opiera się właśnie na dyspozytorach, którzy powinni mieć dodatkową pomoc w postaci np. komputerowego systemu wspomagania decyzji. Mogliby wówczas błyskawicznie sprawdzić właściwe algorytmy postępowania. Ważne jest np. aby nie rozłączać się zbyt szybko. To pośpiech zaważył najprawdopodobniej na sytuacji, do której doszło w Olsztynie, gdzie doszło do pomylenia adresu. Trudno o gorszy błąd.

Czytaj więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

kometa
+5 #1 kometa 2012-05-25 16:15
a jeśli zadzwoni małe dziecko, że mamusie ugryzła pszczółka i mama śpi. dziecko nie poda dokładnego adresu ani koła jakiej większej miejscowości się znajduje, a dyspozytor będzie miał setki miejsc pasujących do opisu. błędy są nieuniknione i śmierć ludzi także.
Zgłoś administratorowi
ww61
-12 #2 ww61 2012-05-27 14:02
Policja potrafi namierzyć każdą komórkę a gdy dziecko korzysta z telefonu stacjonarnego książka telefoniczna rozwiąże problem.Widać wyraźnie iż integracja Policji Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego stanowi podstawę prawidłowego działania systemu
Zgłoś administratorowi
netze
+5 #3 netze 2012-05-30 20:11
Witam
Chciałbym wyrazic swoją opinie w kwestii namierzania numerów. Sprawy mają się tak:
numer dzwoniącego można namierzyć precyzyjnie tylko i wyłacznie wtedy, jeżeli potrzebujacy pomocy dzwoni z numeru stacjonarnego, bądż numeru abonamentowego telefoni komórkowej(wiem , bo przechodziłem to nie raz, ostatnio wczoraj, chodziło o samobójce)wówcz as dzwonimy do operatora u którego wyznaczony jest telefon na "hasło" ,po zgodnosci numeru CPR i podania hasła,operator ustala zamieszkanie poszukiwanego własciclea numeru i to bardzo precyzyjnie- jeśli chodzi o numer stacjonarny , jeśli chodzi o komórkę,- tylko właściciela,- miejsca położenia dzwoniącego niestety nie. Problemem są numery na karte, tych nie można ustalić w żaden sposób. Systemy namierzania- mit w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dokładność do 5-10 km, czyli nieprzydatne.
Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie jak to bedzie działało, czekam z niecierpliwości a.
Zgłoś administratorowi
Adacta
+1 #4 Adacta 2012-05-30 21:32
Zastanawiam się w jaki sposób dyspozytor będzie kontaktował się z ZRM w przypadku , gdy tablet oraz telefon służbowy nie będzie miał zasięgu . W chwili obecnej , kiedy jeszcze w miastach powiatowych są dyspozytornie zawsze można wywołać zespół drogą radiową - jedna lub dwie dyspozytornie w skali wojewódzctwa nie będą miały takiej możliwości ze względu na zasięg oraz przeszkody terenowe . A "czarnych dziur" , w których nie ma zasięgu w wojewódzctwie małopolskim jest jeszcze dużo.
Zgłoś administratorowi
tosainu
0 #5 tosainu 2012-06-17 00:03
Czyli proste stwierdzenie mi się nasuwa,ktoś musi umrzeć aby wyegzekwować centralizację systemu ratownictwa.Cóż oby te przykrości spotykały ludzi postronnych a dotyczyły ludzi odpowiedzialnyc h za cały system.Nasuwa się mi jeszcze rozsądek w myśleniu i działaniu osób odpowiedzialnyc h za te decyzje.Bo najprościej jest winą obarczyć dyspozytora,ods unąć go od pracy i może jeszcze zlińczować ? Nikt nie obwinia źle działającego systemu namierzania dzwoniącego.A tylko pietno spada na dyspozytora z każdej niemalże strony.W takiej sytuacji powinny być osoby odpowiedzialne za działanie tego systemu w pełnej sprawności i one powinny być pociagnięte do odpowiedzialnoś ci.Czy ktoś na górze analizował pracę w takiej centralnej dyspozytorni.ja k na dworcu kolejowym ,dyspozytor nie może zebrać myśli a co dopiero rozsądnie mysleć.A o wyjściu do wc może zapomniec .Na dyżur powinien iść w pampersie.Takie są realia centralizacji .
Zgłoś administratorowi
ww61
-4 #6 ww61 2012-06-17 22:00
W rozmowie z policjantami dowiedziałem się,że mają oni możliwość w wyższej konieczności by zlokalizować telefon nawet gdy ktoś zmieni kartę sim z dokładnością do kilku metrów.Aż nasuwa się myśl,że komuś zależy na tym by utrudniać pracę służb ratowniczych.Z góry dziękuję za uznanie iż ośmieliłem się zająć głos w temacie
Zgłoś administratorowi
markus99
+3 #7 markus99 2012-06-18 13:17
Komputerowy system wspomagania decyzji SWD, to największa porażka w ZRM,kula u nogi do puki nie będzie działał prawidłowo.Co z tego że dyspozytorka wysyła na tablet jak wezwania nie dochodzą.To gdzie tu jakiś czas dojazdu,gdzie jakiś adres,GPS porażka następna.Jak długo będziemy leczyć te stare i nic nie warte komputery .tablety a nie pacjentów?????? ??
Zgłoś administratorowi
R05k
0 #8 R05k 2012-06-19 10:09
Popieram cię markus99. U nas działa SWD marki Wasko i odkąd zaczęto podpinać lokalne dyspozytornie to zdarza się że nawet jak dzwoniący poda dokładną ulicę to dyspozytor potrafi wysłać karetkę na ulicę w Krakowie chodź dzwoniący jest np. z Myślenic, albo nawet z miejscowości która nazywa się tak samo jak ulica w mieście.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account