Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Telemedycyna to świadczona zdalnie usługa medyczna. Do jej prowadzenia potrzebny jest telefon komórkowy, który zaopatrzony w odpowiednie końcówki na bieżąco informuje lekarza o stanie zdrowia osoby, u której konieczny jest monitoring. NFZ może finansować telemedycynę od 2013 roku.

Specjalne urządzenia do telemedycyny, w tym na przykład do monitoringu kardiologicznego i zdalnego wykonywania tele-EKG zostały opracowane w Instytucie Kardiologii przez zespół kardiologów pod kierownictwem prof. Ryszarda Piotrowicza dzięki uzyskanemu grantowi.

Telemedycyna może zwiększyć bezpieczeństwo chorego, który zanim sam odczuje zmiany w swoim stanie zdrowia może uzyskać pomoc medyczną dzięki ciągłemu monitoringowi jaką zapewniają urządzenia medyczne. Jednocześnie finansowanie usług przez NFZ wpłynie na ich powszechność.

Telemedycyną zainteresowane są sieci komórkowe, takie jak T-Mobile, ponieważ przy pomocy odpowiedniego telefonu typu smartphone, a badania wskazują, że 75 procent populacji zamierza takie telefony posiadać niezależnie, czy potrzebują usług telemedycznych, czy też nie, umożliwi zainstalowanie odpowiednich końcówek, które zapewnią monitoring medyczny, a co za tym idzie zwiększą bezpieczeństwo chorego.

Czułość i zaawansowanie technologiczne dostępnych urządzeń oraz ich oprogramowania powoduje, że możliwe do wychwycenia są zmiany w parametrach obrazujących stan zdrowia zanim jeszcze sam chory je poczuje. To powoduje szansę reakcji medycznej w czasie rzeczywistym, wystarczającym na przeciwdziałanie zaburzeniom.

Usługi telemedyczne mogą być świadczone w różnych specjalnościach. Chory może potrzebować monitoringu serca, monitoringu oddechu, słuchu, etc.... Ogólna zasada finansowania ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co może nastąpić w 2013 roku zapewne zostanie uregulowana rozporządzeniami określającymi wysokość dopłat do poszczególnych rodzajów świadczeń.

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account