Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tylko w marcu z nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki lekarskiej w szpitalu wojewódzkim skorzystało ponad 2000 pacjentów. 220 osób nie miało przy sobie dokumentu z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym i tylko połowa z nich dostarczyła je później w ciągu tygodnia. Pozostali w konsekwencji otrzymali do zapłaty rachunki za leczenie w wysokości od 200 do 500 złotych.

Placówki zdrowia mają obowiązek sprawdzenia, czy pacjent korzystający z pomocy lekarskiej jest ubezpieczony. Jeśli tego nie zrobią, a chory nie będzie ubezpieczony - Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci za jego leczenie.


— Każdy pacjent, zgłaszający się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy do ambulatorium chirurgicznego, otrzymuje potrzebną mu pomoc medyczną — zapewnia Małgorzata Twardowska, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. — Zdajemy sobie sprawę, że trafiają tam ludzie w sytuacjach nagłych, nieprzewidzianych i ciężko od nich wymagać okazania dokumentu.


Jednak obowiązek, to obowiązek. Dlatego lekarze apelują do pacjentów, aby odpowiedni dokument został dostarczony w ciągu 7 dni. Apel ten rzadko jednak spotyka się z odzewem. — W samym ambulatorium chirurgicznym w marcu mieliśmy blisko 800 pacjentów, w tym 200 bez aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego — informuje Małgorzata Twardowska. — Z SOR skorzystało blisko 1000 pacjentów, aż 400 bez ważnego ubezpieczenia. W obu przypadkach tylko połowa pacjentów dostarczyła później odpowiedni dokument.

Jeśli pacjent nie zrobi tego w ciągu tygodnia, zostanie mu wystawiony rachunek - płatny w terminie 30 dni.

— Koszt porady ambulatoryjnej w pogotowiu, to 200 zł, hospitalizacji w SOR - 500. Hospitalizacja na oddziałach kosztuje różnie, w zależności od tego, na jakim oddziale jest pacjent leczony i jak będzie przebiegał proces leczenia — informuje rzecznik szpitala.

Jeżeli pacjent dostarczy dokument potwierdzający ubezpieczenie (ważne w dniu świadczenia usługi), rachunek zostanie anulowany.
— W innym przypadku uznaje się, iż świadczenie medyczne zostało udzielone na koszt pacjenta, a szpital jest zmuszony wszcząć odpowiednie procedury prawne — dodaje Twardowska.
Rafał Maliszewski

Źródło: elblag.wm.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account