Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Straż pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzegają przed wypadkami, do których bardzo często dochodzi podczas dużych mrozów.

Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy dogrzewaniu mieszkań. Z kolei ratownicy przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny, nawet jeżeli wydaje się, że pokrywa je gruba warstwa lodu.

Kapitan Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej powiedział w radiowej Jedynce, że rośnie liczba pożarów i podtruć tlenkiem węgla. Od ubiegłego piątku zanotowano ponad 3200 pożarów, w których zginęło 18 osób a ponad 130 zostało rannych. Kapitan Kierzkowski apeluje aby używając urządzeń grzewczych zachować szczególną ostrożność. Przed włączeniem należy sprawdzić, czy są sprawne techniczne, oraz gdzie stoją.

Kierzkowski zwrócił uwagę, że często stawiamy piecyki elektryczne przy materiałach łatwopalnych, np. firankach, co prowadzi do pożarów. Zwrócił też uwagę, że pożary w mieszkaniach mogą być wywołane tez przez przeciążone linie elektryczne.

Karol Kierzkowski przypomniał, że w sklepach można kupić czujniki gazu oraz czujniki przeciwpożarowe. Ich koszt jest niewielki, a mogą uchronić nas przed skutkami ewentualnego pożaru oraz przed zatruciem tlenkiem węgla, który nie ma żadnego zapachu a jest zabójczy.

Z kolei Konrad Piotrowski z WOPR ostrzegał, że nie ma bezpiecznej zabawy na lodzie. Zdarzają się bowiem takie miejsca, gdzie lód jest cieńszy, bardziej kruchy. Są też pod nim warstwy powietrza, które powodują, że lód może się załamać pod osobami, które na niego wchodzą. Jeżeli już jednak trzeba wejść na lód to - jak podkreślił ratownik - należy sprawdzić jego grubość na samym brzegu.

Wchodząc na lód powinniśmy zawsze mieć przy sobie kamizelki i linę ratowniczą. Konrad Piotrowski zachęcał też łyżwiarzy, aby korzystali ze sztucznych lodowisk.

IAR, aj

Źródło: polskieradio.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account