Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

{mosimage cw=120 popup=1}Mniej stomatologów, więcej lekarzy i farmaceutów - Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych rozporządzenia dotyczącego limitów przyjęć na uczelnie medyczne. Resort zdrowia zwiększył o 63 liczbę miejsc na studiach stacjonarnych, natomiast na niestacjonarnych zredukował o 69 miejsc.

Zawarte w rozporządzeniu limity przyjęć dla poszczególnych kierunków medycznych zostały ustalone na podstawie propozycji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz - w przypadku uczelni podlegających MZ- w oparciu o propozycje zgłoszone przez uczelnie medyczne. W odniesieniu do roku akademickiego 2010/2011 zwiększeniu uległa liczba miejsc na stacjonarnych studiach na kierunkach: lekarskim (+10, łącznie 3033 miejsc w uczelniach medycznych), farmacji (+4, 1228 miejsc), dietetyka (+250, 2471 miejsc), techniki dentystyczne (+85, 253 miejsca). Zmniejszeniu uległy natomiast limity przyjęć na kierunki stacjonarne: lekarsko-dentystyczny (- 35, 713 miejsc w całym kraju), fizjoterapia (-826, 9581 miejsc), pielęgniarstwo (-698, 6354 miejsc) oraz pielęgniarstwo w ramach studiów pomostowych (--50, 90 miejsc). Ministerstwo Zdrowia zaplanowało również mniejsze limity przyjęć na położnictwo (-118, 1605 miejsc), ratownictwo medyczne (-378, 2259 miejsc) oraz zdrowie publiczne (-614, 4296 miejsc).

Według twórców projektu rozporządzenie, zarówno w odniesieniu do uczelni nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, jak i ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, nie obciąży dodatkowo budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Wydatki związane z projektowanym limitem przyjęć na studia medyczne w uczelniach publicznych zostaną bowiem sfinansowane przez poszczególne uczelnie w ramach kwot dotacji określonych – przez właściwych ministrów. Na uwagi do projektu rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia czeka do 15 czerwca br.

Źródło: pulsmedycyny.com.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account