Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageJuż nie policja czy straż pożarna, ale specjalnie przeszkoleni operatorzy, będą odbierać zgłoszenia z alarmowego numeru112. Jedyne w województwie Centrum Powiadamiania Ratunkowego ruszy w Białymstoku pierwszego sierpnia. Wzywanie pomocy ma być wtedy łatwiejsze, a czas oczekiwania na nią krótszy.

Numer alarmowy 112. Numer krótki, ale dziś droga do realizacji zgłoszenia długa. Na razie jest tak, że gdy wybieramy ten numer z telefonu komórkowego - zgłasza się policja. Gdy dzwonimy ze stacjonarnego odbierze straż pożarna. - Jeżeli to zgłoszenie dotyczy interwencji strażackiej jest natychmiast obsługiwane, tak, jakby było to z numeru alarmowego 998 – mówi st. kpt Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Ale kiedy dzwoniący chce wezwać pogotowie, czy policję strażacy muszą zgłoszenie przekierować. Rocznie podlascy strażacy przyjmują około trzech tysięcy zgłoszeń, które muszą przekierować. Policja około stu dwudziestu tysięcy. Takie wzajemne informowanie się służb zabiera cenne minuty w sytuacjach kryzysowych. Zmieni się to od pierwszego sierpnia, gdy w budynku przy ulicy Warszawskiej, po wielu miesiącach przygotowań, zacznie pracować Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Obsłuży wszystkie zgłoszenia z numeru 112. Odbiorą je specjalnie przeszkoleni operatorzy. - Do ich głównych zadań będzie należała ocena zgłoszenia, klasyfikacja zgłoszenia, przygotowanie wstępnej informacji w postaci formatki i przekazanie tejże formatki do danej służby, która powinna to zgłoszenie obsłużyć – informuje Jerzy Kędzierowicz z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Urząd Wojewódzki, który na remont centrum i zakup nowoczesnego sprzętu dał milion złotych, zatrudni na tym stanowisku dwadzieścia pięć osób. Rekrutacja trwa. - Osoba, która chciałaby się ubiegać o tę pracę musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie i znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym – mówi Daniel Szutko z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Centrum będzie działać całą dobę. Na razie tylko na terenie miasta i powiatu białostockiego. W całym kraju podobnych centrów powstanie osiemnaście.

Magdalena Pietruczak, Obiektyw

Źródło: tvp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account