Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImageKrakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, pionier w dziedzinie rozwiązań telemedycznych zorganizował dwudniową konferencję "Rozwiązania telemedyczne w Małopolsce". Podczas prowadzonej „na żywo” telekonsultacji medycznej zaprezentowano system umożliwiający zdalne konsultacje w angiografii.

Dwudniowa konferencja, która odbywa się w dniach 12-13 maja br., poświęcona jest rozwiązaniom telemedycznym wprowadzonym w regionie. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. rozwiązania z tego zakresu zastosowane w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Podczas wykładu uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć jak wygląda ona „na żywo” telekonsultacja medyczna. Prezentowany system TeleDICOM umożliwia zdalne konsultacje medycznych w dziedzinie angiografii. Polega on na przesyłaniu danych z ośrodków lokalnych do centrum referencyjnego w krakowskiej lecznicy i udziale grupy zarejestrowanych lekarzy w sesjach konsultacyjnych.

Zdaniem lekarzy korzystających z tego rozwiazania równoczesne komunikowanie się jest najpełniejsze. Samo przekazanie danych nie wystarczy, lekarz musi mieć możliwość dialogu z lekarzem prowadzącym pacjenta np. zapytania o inne choroby.

- We wspólnej sesji telemedycznej dane są dostępne dla wszystkich uczestników. Korzysta nie tylko pacjent, który jest konsultowany przez specjalistów, ale i studenci medycyny, którzy mogą się uczyć słuchając dyskusji ekspertów - wyjaśniał dr Andrzej Gackowski z Kliniki Serca i Naczyń w krakowskim szpitalu, który współpracował przy tworzeniu systemu.

System pozwala na wysyłanie pakietów zawierających szczegółowy opis oraz pliki dowolnych obrazów diagnostycznych i filmów. W fazie pracy w wybranej sesji konsultacyjnej możliwe jest synchroniczne (dla każdego zalogowanego uczestnika) oglądanie do kilku filmów jednocześnie, wykonywanie pomiarów i szczegółowych pokazów. Uczestnicy sesji mogą się porozumiewać głosowo oraz w formie tekstowej (chat).

Tomasz Czeluściak z działu systemów elektronicznych i ochrony danych elektronicznych w szpitalu wskazał, że stworzenie systemu TeleDICOM było wielkim wyzwaniem. Wymaga spełnienia wyśrubowanych wymogów w zakresie bezpieczeństwa danych medycznych, przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, interaktywnej komunikacji.

- Poza tym lekarze to bardzo wymagający użytkownicy - podkreślał Tomasz Czeluściak.

Dr Mieczysław Pasowicz, były dyrektor lecznicy, obecnie kierownik Ośrodka Diagnostyki, Perwencji i Telemedycyny z Poddziałem Szybkiej Diagnostyki w KSS im. Jana Pawła II, podkreśla, że w czasach gdy krakowska lecznica wprowadzała rozwiązania telemedyczne nie było gotowych rozwiązań.

- Tworzyliśmy je pod nasze potrzeby i na nasze zamówienie. To były pionierskie rozwiązania i duże wyzwanie dla menedżerów, lekarzy i informatyków - zaznaczył.

W opinii Tomasz Czeluściaka, pojawienie się telemedycyny, to wynik naturalnej ewolucji.

- Wykorzystanie technik informatycznych i telekomunikacyjnych dla celów diagnostyki medycznej i opieki nad chorym nie powinno nikogo dziwić, tak jak i nie dziwi nas bankowość elektroniczna - mówił.

Drugi dzień konferencji, 13 maja, będzie poświęcony telemonitoringowi EKG poza szpitalem, projektom telemedycznym krakowskiego szpitala oraz wsparciu inicjatyw telemedycznych i strategii rozwoju.  

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account