Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImageKrakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, pionier w dziedzinie rozwiązań telemedycznych zorganizował dwudniową konferencję "Rozwiązania telemedyczne w Małopolsce". Podczas prowadzonej „na żywo” telekonsultacji medycznej zaprezentowano system umożliwiający zdalne konsultacje w angiografii.

Dwudniowa konferencja, która odbywa się w dniach 12-13 maja br., poświęcona jest rozwiązaniom telemedycznym wprowadzonym w regionie. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. rozwiązania z tego zakresu zastosowane w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Podczas wykładu uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć jak wygląda ona „na żywo” telekonsultacja medyczna. Prezentowany system TeleDICOM umożliwia zdalne konsultacje medycznych w dziedzinie angiografii. Polega on na przesyłaniu danych z ośrodków lokalnych do centrum referencyjnego w krakowskiej lecznicy i udziale grupy zarejestrowanych lekarzy w sesjach konsultacyjnych.

Zdaniem lekarzy korzystających z tego rozwiazania równoczesne komunikowanie się jest najpełniejsze. Samo przekazanie danych nie wystarczy, lekarz musi mieć możliwość dialogu z lekarzem prowadzącym pacjenta np. zapytania o inne choroby.

- We wspólnej sesji telemedycznej dane są dostępne dla wszystkich uczestników. Korzysta nie tylko pacjent, który jest konsultowany przez specjalistów, ale i studenci medycyny, którzy mogą się uczyć słuchając dyskusji ekspertów - wyjaśniał dr Andrzej Gackowski z Kliniki Serca i Naczyń w krakowskim szpitalu, który współpracował przy tworzeniu systemu.

System pozwala na wysyłanie pakietów zawierających szczegółowy opis oraz pliki dowolnych obrazów diagnostycznych i filmów. W fazie pracy w wybranej sesji konsultacyjnej możliwe jest synchroniczne (dla każdego zalogowanego uczestnika) oglądanie do kilku filmów jednocześnie, wykonywanie pomiarów i szczegółowych pokazów. Uczestnicy sesji mogą się porozumiewać głosowo oraz w formie tekstowej (chat).

Tomasz Czeluściak z działu systemów elektronicznych i ochrony danych elektronicznych w szpitalu wskazał, że stworzenie systemu TeleDICOM było wielkim wyzwaniem. Wymaga spełnienia wyśrubowanych wymogów w zakresie bezpieczeństwa danych medycznych, przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, interaktywnej komunikacji.

- Poza tym lekarze to bardzo wymagający użytkownicy - podkreślał Tomasz Czeluściak.

Dr Mieczysław Pasowicz, były dyrektor lecznicy, obecnie kierownik Ośrodka Diagnostyki, Perwencji i Telemedycyny z Poddziałem Szybkiej Diagnostyki w KSS im. Jana Pawła II, podkreśla, że w czasach gdy krakowska lecznica wprowadzała rozwiązania telemedyczne nie było gotowych rozwiązań.

- Tworzyliśmy je pod nasze potrzeby i na nasze zamówienie. To były pionierskie rozwiązania i duże wyzwanie dla menedżerów, lekarzy i informatyków - zaznaczył.

W opinii Tomasz Czeluściaka, pojawienie się telemedycyny, to wynik naturalnej ewolucji.

- Wykorzystanie technik informatycznych i telekomunikacyjnych dla celów diagnostyki medycznej i opieki nad chorym nie powinno nikogo dziwić, tak jak i nie dziwi nas bankowość elektroniczna - mówił.

Drugi dzień konferencji, 13 maja, będzie poświęcony telemonitoringowi EKG poza szpitalem, projektom telemedycznym krakowskiego szpitala oraz wsparciu inicjatyw telemedycznych i strategii rozwoju.  

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account