Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageMinisterstwo Zdrowia: Można przedłużyć recepty bez wizyty u lekarza. Przychodnie: Na razie nie wydajemy ich zaocznie, bo czekamy na decyzje na piśmie.

Od marca warszawskie przychodnie przestały przedłużać recepty zaocznie. Podkreślały, że by je wystawić pacjent musi się spotkać z lekarzem. To uderzyło w ludzi przewlekle chorych takich jak pan Wiesław Jędrzejczak z Piaseczna. - Żeby wznowić receptę, musiałbym wstać skoro świt do przychodni po numerek do lekarza, bo telefonicznie nie ma szans, żeby się zapisać, i jeśli się dostanę, to odczekać pół dnia na przyjęcie - napisał w liście do redakcji. - W gabinecie lekarz da mi receptę na leki, które niezmiennie przyjmuję od lat. Ja i moja żona mamy po 74 lata i z ledwością się poruszamy. Zwykle prośbę o przedłużenie recepty zanosił ktoś inny. A teraz mamy stać w kolejkach?

Niezadowolonych pacjentów było wielu. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w czwartek, że znów można zamówić receptę bez wizyty lekarza.

Jednak przychodnie nie zamierzają ich wystawiać tylko na podstawie tej deklaracji.

- Czekamy na oficjalne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Bartosz Maciejewski, rzecznik Medicovera, i dodaje, że zaprzestali wydawać recepty zaocznie, gdy 4 marca na stronie mazowieckiego oddziału NFZ pojawił się komunikat, w którym przypomniano, że "wystawianie recept bez osobistego zbadania przez pacjenta tj. w ramach porady lekarskiej (...), stanowi generowanie nienależnej refundacji". Za to grożą wysokie kary. Takie samo stanowisko ma grupa Lux Med.

Także publiczne przychodnie podkreślają, że dopóki nie będą mieć zapewnienia na piśmie, że mogą wystawiać recept bez wizyty, nie zamierzają tego robić.

- Przepisy są jednoznaczne, lekarz nie może wystawić recepty bez obejrzenia pacjenta - podkreśla Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor SPZZLO Warszawa Żoliborz. - Oczywiście byłoby dla nas dużym ułatwieniem, gdybyśmy mogli wystawiać recepty zaocznie, ale by to było legalne, muszą się zmienić przepisy.

Przychodnie oczekują, że na stronie NFZ pojawi się oficjalny komunikat w tej sprawie. Ten z 4 marca zakazujący wystawiania recept już zniknął. - Nie będzie nowego komunikatu. Zdjęcie poprzedniego ze strony jest równoznaczne z odwołaniem - mówi Barbara Misińska, dyrektor mazowieckiego NFZ.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, dodaje, że przepisy dotyczące wystawiania recept bez wizyty nie są nowe, mimo to przychodnie do tej pory wystawiały je zaocznie. - Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku. Jeśli recepta dotyczy osób przewlekle chorych czy leżących, powinno się ją przedłużyć bez wizyty. Tylko trzeba odnotować to w dokumentacji medycznej.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account