Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageAle na razie tylko w ramach szkoleń. Zanim załoga rozpocznie dyżury nocne, najpierw trzeba m.in. przeszkolić strażaków, którzy w każdej z gmin będą z ziemi pomagać pilotom w lądowaniu.

Nowoczesny eurocopter w płockiej bazie LPR stacjonuje od czerwca ub.r. Wcześniej, gdy na ratunek latał wysłużony 30-letni Mi-2, o lotach nocnych nie było nawet mowy. Taka możliwość pojawiła się dopiero w momencie gdy do Płocka przyleciała nowa maszyna.

W tej chwili załoga pełni dyżury od świtu do zmierzchu. Ale loty wieczorne po zachodzie słońca już się odbywają. Tyle że nie są to jeszcze kursy ratunkowe.

- Latanie w nocy jest bardzo wymagające - mówi rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka. - Nie widać wtedy choćby linii wysokiego napięcia. Zanim rozpoczną się dyżury nocne, musi być spełnione wiele warunków. Wyszkolenie pilotów i reszty załogi to jedno. W tej chwili szkolenie przechodzą także strażacy.

Nocą, inaczej niż w ciągu dnia, eurocopter nie będzie latał dokładnie na miejsce wypadku czy w pobliże domu chorego. - Każda z gmin musiała wyznaczyć miejsce na lądowisko dla śmigłowca - wyjaśnia Justyna Sochacka. - Strażacy, za pomocą reflektorów samochodowych albo przenośnych, będą je musieli odpowiednio oświetlić i za pomocą gestów rąk naprowadzić maszynę. Będą także musieli odpowiednio zabezpieczyć lądowisko. To właśnie tego uczą się w tej chwili.
Bezpośrednio po chorego czy rannego pojedzie wysłana przez dyspozytora karetka samochodowa. To ona dowiezie pacjenta na lądowisko. Dopiero tam przejmie go załoga śmigłowca.

Ważnym ogniwem w całym systemie będą dyspozytorzy. To oni będą musieli zdecydować, czy jest potrzebny śmigłowiec, czy wystarczy karetka. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się spotkania z 300 dyspozytorami z całego kraju.

Pierwsze dyżury nocne rozpoczną się w Warszawie, w kwietniu. Nie jest jeszcze znany dokładny termin rozpoczęcia dyżurów nocnych w Płocku.

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account