Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePRZEGLĄD PRASY. - Uczeni z krakowskiej AGH stworzyli oprogramowanie, które może uratować życie osobom chorym i niepełnosprawnym. W razie zagrożenia włączy się alarm w telefonie komórkowym lekarza lub opiekuna. To pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie - akcentuje "Dziennik Polski".

Zostało już sprawdzone w praktyce. Działa - potwierdzają naukowcy. Liczą, że projektem zainteresuje się służba zdrowia, ale też prywatne firmy, które mogłyby sprzedawać oprogramowanie. Mogliby z niego skorzystać wszyscy ci, którzy mają w rodzinie osobę starszą, chorą, niepełnosprawną czy po prostu żyjącą samotnie. W ten sposób mieliby z nią kontakt, a szanse na szybką reakcję w niepokojących sytuacjach byłyby znacznie większe.

- Wielu ludzi wymagających długotrwałego leczenia lub rekonwalescencji, zamiast leżeć w szpitalu może spędzić ten czas w domu. Tacy pacjenci wymagają nieustannego nadzoru, gdyż nagły, niespodziewany atak choroby lub wypadek mógłby pogorszyć ich stan zdrowia lub zagrozić życiu. Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby chory miał kogoś, kto może zapewnić mu stałą opiekę - mówi Przemysław Pleciak, student Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH, który zaprojektował aplikację do zdalnego nadzoru pacjenta w domu.

Jest to część większego projektu, prowadzonego przez MSIB i mającego na celu poprawę jakości życia chorych.

Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account