Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageDobry czas, aby właśnie teraz wybrać szkołę dla pielęgniarek. Okazuje się, że za cztery lata w województwie zacznie ich brakować. W tym czasie większość sióstr odejdzie na emeryturę

Dziś średnia wieku lubuskich pielęgniarek wynosi 44,5, a położnych 43,8 lata. Eksperci twierdzą, że problem z niedoborem zacznie poważnie doskwierać pod koniec 2015 r. Szacują, że w województwie lubuskim zabraknie ok. 400 sióstr. Takie liczby znalazły się w raporcie przesłanym do Zespołu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego działającego przy wojewodzie. Są też pozytywne aspekty: wzrosła liczba pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem.


Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia natomiast w zasadzie pozytywnie ocenia stan kadr w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, choć w poszczególnych gminach sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Jednak tylko w jednym przypadku zakontraktowano świadczenia według tzw. obniżonych kryteriów ze względu na brak wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.

Do połowy marca uczestnicy zespołu przy wojewodzie mają zaproponować, jak zwiększyć ilość pielęgniarek w województwie.
W pracach zespołu uczestniczą konsultanci wojewódzcy ds. pielęgniarstwa, pielęgniarstwa rodzinnego, pielęgniarstwa epidemiologicznego oraz pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także członkowie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia działającego przy Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Podsumowano dotychczasowe efekty pozyskiwania kadry lekarskiej dla regionu. Z informacji konsultantów wojewódzkich wynika, że w Lubuskiem są już jednostki całkowicie gotowe, aby ubiegać się o akredytację do prowadzenia specjalizacji w takich dziedzinach, jak: alergologia, chirurgia stomatologiczna, mikrobiologia lekarska, ortodoncja stomatologia zachowawcza z endodoncją. Część placówek po uzupełnieniu kadry specjalistów i doposażeniu mogłyby ubiegać się o status akredytowanych w zakresie chirurgii klatki piersiowej, diabetologii, endokrynologii, gastroenterologii, geriatrii, hematologii, mikrobiologii lekarskiej, neonatologii, ortodoncji oraz periodontologii.

Wojewoda będzie zachęcać te placówki, aby ubiegały się o akredytacje.

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account