Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImageNowe zasady udzielania nocnej i świąteczne pomocy lekarskiej, jakie zaczną obowiązywać od 1 marca br., wywołują obawy wśród pacjentów i lawinę komentarzy w mediach.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, województwa zostały podzielone na rejony według liczby mieszkańców. Opiekę nocną oraz świąteczną w takim rejonie będzie mógł świadczyć tylko jeden podmiot.

Do tej pory każdy musiał wiedzieć, z jaką placówką na świadczenie usług nocnej i świątecznej opieki medycznej podpisała umowę jego macierzysta przychodnia lub jego lekarz rodzinny.

Tearaz pacjenci nie będą musieli wybierać placówki znajdującej się najbliżej ich miejsca zamieszkania, tylko tę którą zechcą. W wielu regionach kraju jednak zarówno pacjenci, jak i lekarze obawiają się, że w wyniku wprowadzanych zmian pogorszy się dostępność do opieki medycznej po zakończeniu typowych godzin pracy.

Na przykład w województwie pomorskim, po wprowadzeniu nowych rozwiązań z 55 placówek, które do tej pory świadczyły nocną i świąteczną opiekę medyczną, zostaną tylko 33. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Barbara Kawińska, p.o. dyrektora Pomorskiego OW NFZ zapewnia jednak, że mniejsza ilość świadczeniodawców nie pogorszy dostępu do świadczeń. 

W samym Gdańsku, po wprowadzeniu zmian, pomoc nocną i świąteczną będzie oferować pięć lecznic. 

Również w województwie śląskim zmniejszy się ilość lecznic oferujących nocną i świąteczną pomoc lekarską. Do końca lutego na Śląsku będzie działać 99 takich ośrodków, zaś po wejściu w życie nowych regulacji w całym województwie zostanie ich 52. 

W Częstochowie do tej pory nocne i świąteczne świadczenia oferowało pogotowie i dwie przychodnie. Od 1 marca będą już tylko dwie przychodnie, w tym jedna, która do tej pory tego typu świadczeń nie realizowała. 

Z kolei na Dolnym Śląsku w skali całego województwa dostęp do opieki nocnej i świątecznej poprawi się, ponieważ do tej pory taką opiekę oferowało 29 ośrodków, a od marca będzie ich 33. 

We Wrocławiu będą cztery placówki, które otrzymają kontrakt na świadczenie opieki w nocy i w święta. Miasto zostało podzielona na cztery rejony: północ, południe, wschód i zachód, i w każdym z nich znajdzie się tylko jeden taki świadczeniodawca. 

Ponieważ dolnośląski NFZ nie ogłosił jeszcze wyników konkursu, nie wiadomo, które lecznice Wrocławia będą prowadzić świadczenia nocne i świąteczne.

Więcej: Gazeta Wyborczanaszemiasto.pl

Źródło: rynekzdrowia.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account