Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageNie ma pieniędzy, aby stworzyć w tym roku podstację pogotowia ratunkowego w powiecie bytowskim. Brano pod uwagę dwie lokalizacje: Lipnicę i Kołczygłowy.

Gminy Lipnica, Kołczygło­wy, ale też i Czarna Dąbrówka to tzw. czarne dziury w ratownictwie medycznym. Na ich obszarze czas dojazdu karetek przekracza 20 minut, a tyle wynosi, zgodnie z przepisami, maksymalny czas dotarcia ambulansu.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku aktualizując plan działania systemu ratownictwa w województwie, doszedł do wniosku, że konieczne jest stworzenie podstacji pogotowia ratunkowego w powiecie bytowskim, która uzupełniłaby działalność pogotowia w Bytowie i Miast­ku. Pierwsza propozycja padła na Kołczygłowy, później na Dębnicę Kaszubską, która miałaby obsługiwać rejon Koł­czygłów.

Szpital Powiatu Bytowskiego zaprotestował przeciwko takim propozycjom, tym bardziej że w obu przypadkach miał być zabrany kontrakt na jedną karetkę w Miastku.

- Dla nas najbardziej zasadne jest stworzenie podstacji pogotowia w Lipnicy, na którą musiałby być nowy kontrakt. Nie ma mowy o zabieraniu karetki z Miastka. Mamy wolny ambulans.
W Lipnicy jest gotowe miejsce na podstację w budynku remizy – oznajmia Ewa Wichłacz, rzecznik prasowy szpitala.

Rozmowy skończyły się niczym. W tym roku podstacji pogotowia ratunkowego nie będzie ani w Lipnicy, ani w Kołczygłowach.

– Zostaje obsada karetek w Bytowie i Miastku. Potrzeba podstacji jest, ale nie ma pieniędzy na jej zakontraktowanie – usłyszeliśmy w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Ryszard Sulęta, dyrektor tego wydziału, mówi, żeby nie patrzeć na tworzenie podstacji pogotowia przez pryzmat interesów powiatów i szpitali.

- Trzeba patrzeć globalnie na mapę województwa, jeśli chodzi o rozmieszczenie karetek – oznajmia dyrektor. Kolejny punkt zapalny szykuje się, jeśli chodzi o centra powiadamiania ratunkowego. Według planów ma być ich w województwie niewiele i nie ma w nich Bytowa.

Źródło: gp24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account