Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageW Łodzi nocnej i świątecznej opieki nie będzie już udzielać m.in. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Zmniejszy się liczba przychodni przyjmujących pacjentów całodobowo.

Od 1 marca Łódź podzielona będzie na sześć rejonów opieki nocnej i świątecznej, w których pracować będzie 29 zespołów lekarsko-pielęgniarskich.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Aszkielaniec, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, miasto miało być podzielone na sześć rejonów, w których pomocy miało udzielać 17 zespołów (lekarz i pielęgniarka) dla ponad 700 tys. mieszkańców. - W rezultacie udało nam się wybrać świadczeniodawców, którzy zapewnią Łodzi 29 takich zespołów - informuje rzecznik.

W pięciu rejonach miasta pomocy będą udzialały ambulatoria NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa, a w jednym - SP ZOZ Gminna Przychodnia Zdrowia w Andrespolu.

Jak wynika z danych NFZ w województwie łódzkim, w 2010 roku funkcjonowało w sumie około 80 punktów nocnej i świątecznej opieki, jednak ich obłożenie pacjentami nie było duże. Średnio na dobę w jednej placówce udzielano siedem porad w ambulatorium i jednej porady lekarskiej wyjazdowej oraz czterech porad pielęgniarskich ambulatoryjnych i jednej wyjazdowej.

Nocnej i świątecznej opieki nie będzie już udziela łódzkie pogotowie, mimo że robiło to od 20 lat i pacjenci już się przyzwyczaili do tej lokalizacji.

- WSPR przegrała konkurs i to jedyny powód, dla którego nie będzie już udzialała pomocy nocnej i świątecznej - tłumaczy nam Beata Aszkielaniec. Według niej w rejonie, w którym mogłoby działać pogotowie zgłosiło się do konkursu pięciu oferentów i WSPR nie znalazło się nawet w pierwszej trójce ofert.

Dyrektor łódzkiego pogotowia Bogusław Tyka nie jest zmartwiony rozstrzygnięciem NFZ. - Od 1 marca zajmujemy się tylko ratownictwem medycznym. Udzielamy pomocy tylko osobom w stanach zagrożenia zdrowia lub życia. W naszym ambulatorium nie będzie internistów, którzy zbadają każdego pacjenta - mówi w portalu gazeta.pl.

Od 1 marca w całym kraju obowiązywać będą  nowe zasady udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej. W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy w dowolnym punkcie, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza POZ złożył swoją deklarację.

Źródło: rynekzdrowia.pl

 

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account