Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePolicjant, który dzięki metodzie sztucznego oddychania ocalił życie ofierze wypadku i studentka, która uratowała tonących, nagrodzeni przez Fundację im. Hanki Bożyk "Pogotowie ratunkowe - dlaczego nie zdążyło?".

Fundacja chce nagłaśniać przypadki ratowania ludzkiego życia.

– Jesteśmy przytłoczeni patologiami, często słyszymy: „ktoś kogoś pobił, ktoś kogoś zabił”, natomiast prawie codziennie ktoś ratuje ludzkie życie: po amatorsku i zawodowo – powiedział Paweł Bożyk, prezes fundacji.

Podkreślił, że nazwiska większości bohaterów i informacje o heroicznych czynach często nie docierają do szerszej opinii publicznej.

– Częściowo dlatego, że wiele z tych osób chce pozostać anonimowymi, a uratowanie czyjegoś życia traktuje jako nic nadzwyczajnego – wyjaśnił.

Fundacja przyznała nagrody czterem osobom w trzech kategoriach: dla ratujących przypadkowo ludzkie życie, dla pracowników mediów popularyzujących przypadki ratowania ludzkiego życia, dla pracowników służby zdrowia i pracowników medycznych.

Jednym z laureatów jest 49-letni policjant Mirosław Wojciechowski, który w sierpniu ub. roku, przebywając na urlopie, uratował życie mężczyźnie - uczestnikowi wypadku samochodowego. Policjant wczołgał się do wnętrza przewróconego kołami do góry samochodu, wyciągnął poszkodowanego, wykonał sztuczne oddychanie. Jak podkreślono, dzięki temu mężczyzna przeżył.

Uhonorowano także 20-letnią studentkę Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Aleksandrę Hasny, która podczas wakacji uratowała parę starszych osób kąpiących się w morzu, w miejscu niedozwolonym. Dziewczyna była ratowniczką plaży strzeżonej.

Laureatem w kategorii pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych został Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kapituła wyróżnienie przyznała za jego profesjonalizm, ale także „pasję z jaką wykonuje swój zawód”.

Gałązkowski zwrócił uwagę, że żaden system ratownictwa nie będzie działał dobrze bez udziału przechodniów, świadków wypadku, którzy na miejscu mogą wykonać masaż serca czy sztuczne oddychanie.

– Po czterech minutach od ustąpienia akcji serca, po ustaniu oddychania dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu – podkreślił.

W kategorii „media” nagrodzono Dorotę Pawlak za programy z cyklu „Uwaga” w TVN. W ocenie kapituły „koncentruje się ona z jednej strony na pokazywaniu przykładów godnych naśladowania w ochronie zdrowia i ratownictwie medycznym, z drugiej zaś występujących patologiach w tym systemie”.

Fundacja im. Hanki Bożyk "Pogotowie Ratunkowe-dlaczego nie zdążyło?" powstała w 2010 roku. Informacje o fundacji można znaleźć na stronie www.hankabozyk.pl

Źródło: rynekzdrowia.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account