Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Obserwujemy 30 procentowy wzrost wezwań do zachorowań nie będących stanem zagrożenia życia – mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

W ciągu ostatnich 30 dni pogotowie wyjeżdżało do 14.370 wezwań. Z tego 8670 odebrano od godz. 7 do godz. 19, a 5610 od godz. 19 do godz. 7. Około 79 proc. stanowiły wezwania do domu pacjenta. Znaczna część tych chorych, głównie osoby starsze, potrzebowały pomocy, nie potrafiąc skorzystać z porad lekarskich udzielanych przez telefon. Jak wynika z obserwacji pracowników pogotowia, nadal są w tej grupie wiekowej osoby, które nie posiadają telefonów. Ze słów ratowników wynika, że znacznie mniej jest wezwań do pacjentów w miejscach publicznych - zasłabnięć na ulicach, w kościele czy sklepie co jest efektem wprowadzonych przez rząd obostrzeń.

 

Blisko 37 proc. dzwoniących do pogotowia to osoby z infekcjami. Każdej takiej osobie dyspozytor stawia pytania mające na celu ustalenie, czy dzwoniący mógł być narażony na zakażenie koronawirusem. Gdy pacjent ma temperaturę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, a infekcja szybko postępuje, to dyspozytor medyczny przekazując zlecenie do realizacji, zaznacza, że zespół ratownictwa (w czasie epidemii jeździ w wielorazowym kombinezonie białym lub szarym) powinien założyć strój jednorazowy o wyższym standardzie ochronny biologicznej. A tacy pacjenci przewożeni są do szpitali zakaźnych w Łodzi lub w Zgierzu.

- Wzywający pogotowie nadal nie mówią nam do końca prawdy. Dla przykładu podam, że pojechaliśmy do starszej kobiety, która miała infekcję, ale zataiła przed nami iż jej córka niedawno wróciła z Hiszpanii – dodaje Adam Stępka. – Nasz zespół dowiedział się o tym od sąsiada kobiety. Zespół został skierowany na 24-godzinną izolację. Na szczęście okazało się, że starsza pani nie była zakażona koronawirusem.

Jak mówi Adam Stępka, pracownicy pogotowia są zabezpieczeni w specjalistyczne środki ochrony osobistej.

Źródło: https://expressilustrowany.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account