Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, wesprze misję polskich lekarzy do Włoch. Polacy będą pomagać w walce z pandemią koronawirusa w szpitalu polowym w Brescii. W Lombardii sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej chorych na COVID-19. W ten weekend na granicę syryjską dotarł z kolei transport domów dla uchodźców, którzy gromadzą się w regionie Idlib. To także część szerokiej pomocy w walce z pandemią w jaką włączyła się Fundacja PCPM.

Misję medyczną do Włoch zaplanowano na 10 dni. Lekarze i ratownicy wylecą transportem wojskowym z Warszawy w poniedziałek, 30 marca, wrócą 9 kwietnia. W kraju przeszli już testy na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy są zdrowi. Takie same badania i kwarantanna czekają ich po powrocie z misji. Przeszli też dodatkowe szkolenia z zasad użycia konkretnych środków ochrony indywidualnej i procedur pracy w szpitalu we Włoszech.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM ma zasilić lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego. W sumie do Lombardii poleci 15-to osobowy zespół. – Na miejscu okaże się dopiero w jakim systemie będziemy pracować. Większość czasu będziemy przebywać w strefie skażonej w związku z czym podjęliśmy specjalne środki zabezpieczające i zabieramy dodatkowy sprzęt – wyjaśnia Michał Madeyski koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Polacy mają odciążyć miejscowy personel, walczący od tygodni o życie chorych, ale też zdobyć doświadczenie w walce z koronawirusem. – W Polsce jest około 130 tys. lekarzy i 300 tys. pielęgniarek. Wyjazd 15-osobowego zespołu na 10 dni nie osłabi polskiego systemu ochrony zdrowia – przekonuje dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM i ekspert ONZ w sprawach zarządzania kryzysami humanitarnymi. – To akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. Wsparcie włoskich lekarzy, pozwoli im odpocząć po kilku tygodniach pracy bez przerwy – dodaje.

 

– We Włoszech zmarłych z powodu koronawirusa jest ponad 3 razy więcej niż w Chinach. System ochrony zdrowia jest na skraju katastrofy. Dlatego zdecydowaliśmy, że Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, będzie tam niósł pomoc wraz z lekarzami Wojskowego Instytutu Medycznego. Pomagamy teraz ze Włoszech, ale nie jest wykluczone, że za kilka tygodni sami będziemy potrzebować pomocy i solidarności innych krajów Unii Europejskiej – uzupełnia dr Wilk.

– Będziemy na bieżąco relacjonować pracę lekarzy i ratowników z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Zachęcam do śledzenia profili w kanałach społecznościowych na Facebooku i Twitterze, tam te informacje będą dla Państwa aktualizowane – zachęca Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka Fundacji PCPM.

W związku z pandemią Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM działający pod egidą WHO niesie ratującą życie pomoc w Polsce i poza jej granicami. Podjęliśmy decyzję o przekazaniu wyposażenia szpitala polowego potrzebującym placówkom w Polsce. Takie wsparcie otrzymał dotąd Warszawski Szpital dla Dzieci oraz Centralny Szpital Kliniczny WUM. Kolejne placówki medyczne zwracają się do nas o pomoc – w ten sposób chronimy zarówno pacjentów jak i medyczny personel przed zakażeniem i ryzykiem zamknięcia placówek. Wspieramy firmy w przekazywaniu środków ochronnych personelowi medycznemu. Nasi specjaliści udzielają pomocy psychologicznej medykom w całym kraju, mając świadomość, że to oni są dziś na pierwszej linii walki z koronawirusem i mogą potrzebować wsparcia, nie tylko rzeczowego.

Medyczny Zespół Ratunkowy realizował już podobne zadania podczas misji w Nepalu, Peru, na Bałkanach, w Libanie czy na Ukrainie. To grupa doświadczonych ratowników, zdolna do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach w ciągu 24 godzin, dysponująca własnym sprzętem i odpowiednim przygotowaniem. Jest też certyfikowana przez WHO jako jedna z siedmiu na świecie grup, działających przy NGO. Apelujemy do Polaków o pomoc. Darowiznę można przekazać na pcpm.org.pl/ratownicy lub na Facebooku. Zapraszamy także do kontaktu wszystkie firmy, które chciałby podjąć współpracę z Zespołem.

Źródło: pcpm.org.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account