Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i pandemii SARS-CoV-2 postępowanie w innych stanach zagrożenia życia, m.in. w ostrym udarze mózgu, staje się istotnym wyzwaniem klinicznym. Udar mózgu może wystąpić u 5% pacjentów z SARS-CoV-2 i z całą pewności stwarza dodatkowe ryzyka ciężkich powikłań infekcji koronawirusem.

Na chwilę obecną nie dysponujemy danymi z badań naukowych pozwalającymi na formułowanie zaleceń zmieniających w sposób zasadniczy postępowanie rekomendowane w Wytycznych PTN z 2019 roku.

Tym niemniej, muszą zostać podjęte działania mające na celu zapewnienie właściwej opieki pacjentom z udarem mózgu przy jednoczesnej minimalizacji narażenia epidemiologicznego pozostałych pacjentów oraz personelu medycznego.

Wszystkie służby ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów neurologicznych są zobowiązane do zebrania szczegółowego wywiadu epidemiologicznego i badania przedmiotowego i podmiotowego w kierunku potencjalnej infekcji.

 

Każdy pacjent z podejrzeniem ostrego udarem mózgu powinien zostać dowieziony przez zespół ratownictwa medycznego do najbliższego oddziału udarowego, gdzie odbędzie się właściwa dla ostrej fazy choroby diagnostyka, wdrożone zostanie leczenie trombolityczne i przeprowadzona kwalifikacja do trombektomia mechanicznej. W szpitalach prowadzących leczenie trombektomią mechaniczną, powinna się ona odbywać jak dotychczas.

Zaleca się jednak, aby zachować wszelkie ogólne środki ostrożności rekomendowane dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć określone w Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej:

Rekomendacje PTMR oraz Konsultanta Krajowego MR

Należy podkreślić, że pacjent z podejrzeniem lub potwierdzoną infekcję wirusem SARS-CoV-2 (spełniający kryteria A, B lub C) powinien być leczony w oddziale udarowym przygotowanym epidemiologicznie. Transport do szpitala jednoimiennego nie może wpływać na opóźnienie w rozpoczęciu leczenia reperfuzyjnego. Dlatego oddziały udarowe powinny dążyć do zabezpieczenia zasobów lokalowych i sprzętowych umożliwiających bezpieczne przeprowadzenie procedur związanych z leczeniem reperfuzyjnym.

Czytaj więcej: medexpress.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account