Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa unieważniła postępowanie dotyczące dostawy wielozadaniowego statku ratowniczego, na którego zakup planowała wydać prawie 275 mln złotych. Decyzja związana jest z planowanym przeniesieniem zadań Służby SAR i tym samym jej "zniesieniem".

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji o unieważnieniu postępowania, 12 lutego br. Służba SAR otrzymała informację, że jej zadania mają zostać przeniesione do Urzędów Morskich, a ona tym samym ma zostać "zniesiona". Oznacza to, że dalsze prowadzenie postępowania i wykonanie zamówienia "nie leży w interesie publicznym". Jak dodaje w piśmie Maciej Zawadzki, dyrektor Służby SAR, "zamawiający nie mógł przewidzieć tej okoliczności przed wszczęciem postępowania". Decyzja resortu gospodarki morskiej i żeglugi była więc zaskakująca także dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

 

W uzasadnieniu podkreślono również, że unieważnienie postępowania umożliwi ponowną "analizę celowości dokonywania wydatków w kontekście możliwej optymalizacji i wykorzystania połączonych sił i środków Służby SAR i urzędów morskich". Tym bardziej, że Urząd Morski w Szczecinie realizuje właśnie zamówienie na budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających, które trafić mają do Szczecina i Gdyni. "Jednostki będą miały potencjał zarówno do bieżącej obsługi potrzeb terenowych organów administracji morskiej, pomiarów hydrograficznych, lodołamania, holowania oraz jako jednostki wsparcia ratownictwa" - informuje Służba SAR.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zniknąć ma na początku 2021 roku. To właśnie do Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie przeniesione mają zostać jej zadania. Tak zakłada projekt zmiany ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, któremu ta jednostka budżetowa jest podległa. W opinii resortu, rozwiązanie to poprawi koordynację i wykonywanie "zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu, bezpieczeństwa i ochrony żeglugi oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu w ramach środków i zasobów będących w posiadaniu jednostek podległych" MGMiŻ.

Unieważnione właśnie postępowania ogłoszono zaledwie na początku bieżącego roku.

Czytaj więcej: https://www.infosecurity24.pl/, fot. sar.gov.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account