Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 1 stycznia 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego działać będzie tylko jedna, centralna dyspozytornia medyczna. Oznacza to likwidację pozostałych jednostek - m.in. w Mielcu.
W myśl zarządzenia ministerstwa zdrowia od początku 2021 roku wszyscy dyspozytorzy medyczni będą pracownikami zatrudnianymi przez wojewodów. W przypadku województwa podkarpackiego oznacza to reorganizację z pięciu obecnie działających dyspozytorni do jednej centralnej - w Rzeszowie.

Dyspozytornie medyczne to strategiczne jednostki, ponieważ odpowiadają m.in. za wysyłanie karetek w miejsce interwencji. Mielecka, obejmuje swym działaniem powiaty stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski i mielecki. Od przyszłego roku każdy wypadek - niezależnie czy wydarzy się w Mielcu czy np. w Lesku – „obsługiwany” będzie przez dyspozytora z Rzeszowa.

- Dyspozytornia będzie przeniesiona do wojewody, co oznacza, że jej organizatorem będzie wojewoda podkarpacki i to ta instytucja będzie przejmować sprzęt i pracowników, których obecnie mamy w dyspozycji - mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor mieleckiego pogotowia ratunkowego.

 

- Dlatego też mówimy o zmniejszeniu kosztów związanych z wynagrodzeniem dla tych pracowników - dodaje w kontekście planu naprawczego pogotowia na kolejne lata.

W opinii ekspertów nie powinno jednak dojść do zwolnień dyspozytorów. Ci mają być zatrudnieni przez wojewodę. W tym celu będą jednak musieli wyrazić zgodę na zmianę pracodawcy i warunków pracy. Sam fakt zmiany miejsca pracy z Mielca na Rzeszów może już stanowić problem.

Pomieszczenie zajmowane obecnie przez dyspozytornie w mieleckim pogotowiu... pozostanie dyspozytornią - będzie jednak wykorzystywana wyłącznie do celów organizacji lokalnego transportu medycznego - mowa o obsłudze planowych transportów pacjentów.

Źródło: hej.mielec.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account